Koreańczycy wybudują w Polsce elektrownie atomowe

24.10.2008 14:38
Premier Donald Tusk oraz premier Chin Wen Jiabao w Pekinie

Premier Donald Tusk oraz premier Chin Wen Jiabao w Pekinie (Fot. Ng Han Guan AP)

- Polska poprosiła Koreę Południową o pomoc w budowie elektrowni atomowych. Pierwsze obiekty miałyby powstać w 2012 roku. - powiedział po spotkaniu z Donaldem Tuskiem prezydent Korei Południowej Lee Myung-bak. W późniejszym oświadczeniu Sławomir Nowak stwierdził, że "nie wyznaczono jeszcze sztywnych ram czasowych na realizację projektu."
- Polska jest zainteresowana istotnym udziałem Korei Południowej w wybudowaniu dwóch lub trzech elektrowni atomowych - powiedział prezydent Lee Myung - bak po spotkaniu z polskim premierem Donaldem Tuskiem w Pekinie. Korea Południowa miałaby również uczestniczyć w wartym 440 mln euro projekcie związanym ze skroplonym gazem naturalnym.

Sławomir Nowak w rozmowie z agencją Reuters przyznał: "Rozmawialiśmy z przedstawicielami Korei Południowej o wybudowaniu w Polsce elektrowni atomowej. To jeden z najbardziej doświadczonych krajów w tej dziedzinie. Chcemy współpracować z jej ekspertami".

- Nie wyznaczyliśmy jednak sztywnych ram czasowych. Powiedzieliśmy jedynie, że w 2012 chcemy podjąć ostateczną decyzję i zacząć prace budowlane - dodał.

Nowak przyznał, że to strona koreańska zaproponowała termin do 2012 r. Kancelaria Premiera zaznacza, że rozmowa była na razie ogólna i nie uzgodniono w niej jeszcze ilości planowanych elektrowni.

Polski premier spotkał się z prezydentem Korei Płd. na szczycie Europa- Azja w Pekinie.

Polska jest największym krajem byłego bloku wschodniego, który wytwarza 90 proc. energii z węgla. Na jej terenie nie powstała jeszcze elektrownia atomowa. Odnawialne źródła energii mają niewielki udział w zasilaniu kraju w elektryczność.

Elektrownie atomowe zasilają Koreę Południową 40 proc. zasobów energii. Koreańczycy obecnie budują sześć kolejnych elektrowni. Mimo starań koreańskich ekspertów do tej pory nie udało im się sprzedać ich techniki budowy instalacji nuklearnych.

Budowa jednej elektrowni atomowej to koszt od 1 do 2 miliardów dolarów. Wśród sprzedawców technik nuklearnych są Francja, Kanada, Stany Zjednoczone i Rosja.

"To deklaracja, która nic nie kosztuje"

- Współpraca z partnerami z Dalekiego Wschodu jest rozsądna, ale raczej wolałbym, żeby dotyczyła Japonii - mówi Gazecie.pl Tomasz Chmal, ekspert ds. energii atomowej z Instytutu Sobieskiego. Przekonuje, że największe interesy Polski są w Europie i ewentualną budowę elektrowni można zrealizować w oparciu o technologie europejskie. - Mam wrażenie, że jest to pewna deklaracja intencji, która nic nie kosztuje. Jest to raczej zabieg wizerunkowy - mówi. Chmal podkreślił, że nie zna projektu budowy w Europie, który realizują Koreańczycy. W większości są to technologie francuskie i brytyjskie.

- Budowa w 2012 r. to projekt nierealny, szczególnie w państwie, które jest do tego kompletnie nieprzygotowane - zaznaczył ekspert. Przypomniał, że nie ma do tego odpowiedniego ustawodawstwa. Podkreślił, że aby zrealizować projekt elektrowni atomowej potrzeba przynajmniej kilkunastu lat. Przypomniał, że dyskusja o jej budowie na terenie Polski dopiero się zaczyna. - Powinniśmy na temat tego projektu myśleć i rozważać go realnie - powiedział.

Korea? "Egzotyczny partner"

Ekspert przypomniał, że według projektu strategii energetycznej opublikowanej na stronach ministerstwa gospodarki pojawia się projekt budowy elektrowni atomowej, ale jest on rozważany w perspektywie lat 2021 - 23. - Nie jesteśmy do tego przygotowani, a wchodzimy w porozumienie z dość egzotycznym partnerem - dodał.

- W Polsce rośnie poparcie dla budowy elektrowni atomowych - powiedziała w radiu TOK FM Lena Kolarska Bobińska, szefowa Instytutu Spraw Publicznych. Podkreśla, że ten sposób pozyskiwania energii jest coraz bardziej bezpieczny. Przyszłość jest w energii jądrowej - dodaje.

Zobacz także
  • Polskie elektrownie jądrowe: kiedy, gdzie i za ile?
Skomentuj:
Koreańczycy wybudują w Polsce elektrownie atomowe
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje