Misja prezydenta na szczycie: Przestawi sytuację na Kaukazie

mm, PAP
14.10.2008 , aktualizacja: 14.10.2008 12:11
A A A Drukuj
Witold Waszczykowski Fot. Wojciech Olkuonik / AG Witold Waszczykowski
Na szczycie UE prezydent będzie chciał podzielić się z innymi przywódcami swoją wiedzą na temat sytuacji na Kaukazie powiedział wiceszef BBN Witold Waszczykowski.
Lech Kaczyński
Fot. Filip Klimaszewski / AG
Lech Kaczyński
Jak prezydent i premier dotrą na szczyt
Jak prezydent i premier dotrą na szczyt


Spór prezydenta z premierem - zobacz raport



"Prezydent chce się podzielić informacjami"

- Prezydent ma informacje co się dzieje na Kaukazie i chciałby się tymi informacjami podzielić z przywódcami europejskimi - podkreślił wiceszef BBN.

Waszczykowski, zaznaczył rano w Polsat News, że w ubiegłym tygodniu Lecha Kaczyńskiego odwiedził wysoki wysłannik prezydenta Gruzji, który raportował ostatnie wydarzenia na Kaukazie. Dodał, że w piątek szef BBN Władysław Stasiak odwiedził Azerbejdżan, gdzie rozmawiał z prezydentem Ilhamem Alijewem.

Spotkanie Kaczyński-Tusk przyniosło efekty

Według Waszczykowskiego poniedziałkowe spotkanie Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska "przyniosło efekty", bo zarówno prezydent, jak i premier zapowiedzieli, że pojadą na spotkanie do Brukseli. - Premier - jak rozumiem - przyjął to do wiadomości - dodał.



Jego zdaniem, we wtorek zostaną dokonane ustalenia dotyczące przebiegu spotkania w Brukseli oraz powrotu polskiej delegacji ze szczytu Rady Europejskiej.

Wiceszef BBN ocenił, że Trybunał Konstytucyjny "niekoniecznie" powinien rozstrzygać spór kompetencyjny między premierem a prezydentem (wniosek do TK zapowiedziała kancelaria premiera). - Demokracja ma sposoby, aby w drodze rozmów bezpośrednich, perswazji doprowadzić do pewnego podziału zadań i obowiązków - podkreślił.

Zdaniem Waszczykowskiego, rozmowa premiera i prezydenta "będzie kontynuowana w najbliższych dniach i tygodniach", a w jej wyniku "premier uzna, żeby pewne rzeczy respektować".

Podziel się