IPN: SB preparowało materiały kompromitujące Bartoszewskiego

SB sfałszowało podpis Władysława Bartoszewskiego, który miał potwierdzać jego rzekomą agenturalną działalność - wynika z nowych materiałów, które opublikował w swych katalogach IPN. - Chciano mnie wrobić. Bezpieka walczyła ze mną wszelkimi metodami - komentuje w rozmowie z serwisem internetowym tvp.info doradca premiera ds. międzynarodowych.
Z zapisu w katalogu IPN wynika, że spreparowane materiały wytworzono jako "element kombinacji operacyjnej SB mającej na celu skompromitowanie Bartoszewskiego w środowisku dziennikarskim i inteligenckim jako agenta SB". W latach 1972-73 toczyło się nawet śledztwo w tej sprawie, bo Bartoszewski złożył odpowiednie doniesienie do prokuratury. Sprawę jednak umorzono, nie wykrywając sprawców fałszerstwa.

- Dla mnie takie świadectwo moralności nie jest potrzebne, bo wszystkie swoje dokumenty dostałem od prof. Leona Kieresa już w lipcu 2001 roku. IPN ma jednak ustawowy obowiązek umieszczania takich informacji, wiec niech to robi - mówi w rozmowie z serwisem internetowym tvp.info Władysław Bartoszewski.

Co z Wałęsą?

Podobne śledztwo IPN prowadzi w sprawie fałszywek produkowanych przez SB na Lecha Wałęsę. Śledztwo od 2005 r. prowadził gdański IPN. Prokurator miał ustalić sprawców akcji fałszowania donosów agenta o pseudonimie "Bolek", które na przełomie 1982 i 83 r. SB przypisała Wałęsie. Fałszywki podrzucono m.in. do członków Komitetu Noblowskiego. Miały skompromitować przywódcę "Solidarności". Jednak śledztwo w tej sprawie się przedłuża ostatnio przeniesiono je do Białegostoku.