CNN: Polska - kraj tarczy antyrakietowej, rokujących muzyków i serdecznych ludzi

Obrazy wideo filmów o Polsce na stronie internetowej CNN

Obrazy wideo filmów o Polsce na stronie internetowej CNN (Fot. cnn.com)

W trzecim odcinku cyklicznego programu CNN "The Eye on Poland" (Rzut oka na Polskę), reporterzy CNN odwiedzają przyszłą bazę antyrakietową i przysłuchują się polskiej muzyce oraz opiniom Polaków o Polsce.

Co CNN pokazało o Polsce: Euro 2012, wyścigi samochodowe i polskie autobusy, a także: kwitnąca gospodarka, drogie mieszkania i piękny SopotJakie jest znaczenie strategiczne Polski dla Stanów Zjednoczonych? Jak wyglądają relacje Polski z Rosją? Jak Polska radzi sobie z przeszłością i wkracza w przyszłość? Jak zmienił się kraj po wstąpieniu do Unii Europejskiej i NATO? - na te pytania próbują odpowiedzieć, niestety bardzo pobieżnie, reporterzy CNN.

Tarcza antyrakietowa

"Ta baza w północno-zachodniej Polsce znalazła się ostatnio w centrum światowej uwagi i zaostrzyła, i tak już napięte, stosunki polsko-rosyjskie" - przedstawia przyszłą bazę antyrakietową w Redzikowie reporterka CNN.

Kiedyś stacjonowały tu wojska radzieckie, niebawem pojawią się tu żołnierze amerykańscy. "Bo Polska jest dziś wolnym i niezależnym państwem, które samo podejmuje decyzje dotyczące przyszłości i samo wybiera partnerów strategicznych" - mówi reporterka.

Dzięki porozumieniu polsko-amerykańskiemu baza, która do tej pory miała na celu ochronę przestrzeni powietrznej Polski, zwiększy zasięg oddziaływania na Europę i Stany Zjednoczone, informuje CNN.

Mieszkańcy Redzikowa, wywodzący się z rodzin byłych pracowników bazy, mają sprzeczne opinie na temat systemu ochrony antyrakietowej. "Nie chcemy amerykańskiej tarczy, bo przez nią będziemy narażeni na atak ze strony Rosji" - skarży się CNN młoda Polka. "Jestem za - mówi inna - tarcza to szansa dla polskiej gospodarki".Gościnność i pamięć

Reporterka CNN Antonia Mortensen pyta Polaków, co myślą o Polsce. Spotkani na ulicach Warszawy przechodnie opowiadają o zmianach, jakie zaszły w Polsce po jej wstąpieniu do Unii Europejskiej, takich jak możliwość podróżowania i uczenia się za granicą, obecność zagranicznych inwestorów i marek na polskim rynku.

Wspominają też o trudnej przeszłości naszego kraju. Ich zdaniem wydarzeniami, o których Polacy powinni zawsze pamiętać są powstanie warszawskie, okupacja i narodziny "Solidarności".

Na pytanie, kto jest najbardziej wpływową osoba w kraju, wymieniają Lecha Wałęsę, Lecha Kaczyńskiego, biznesmenów i media. "Kto posiada media, ten rządzi" - mówi CNN jedna z respondentek.

Polacy uważają się za ludzi przyjacielskich, serdecznych i gościnnych, a także bardzo pracowitych. A ich życzeniem jest, by inne kraje europejskie i USA nieco więcej o ich kraju wiedziały - informuje amerykańska telewizja.

CNN rozmawia też z uczniami amerykańskiej szkoły w Warszawie, którzy opowiadają o "prezencie dla Polaków od Stalina", czyli Pałacu Kultury i Nauki oraz o modnej, choć niedocenianej, dzielnicy kultury i sztuki, jaką jest warszawska Praga.

6-letni geniusz perkusji

Polska to kraj o ciekawej kulturze - opowiada reporterka CNN Diana Magnay. Najnowszym odkryciem i nadzieją polskiej muzyki, zdaniem CNN, jest 6-letni Igor Falecki, geniusz perkusji, który zyskał popularność dzięki internetowi. Igor ma dopiero 6 lat, ale zagrał już 60 koncertów i jak sam mówi, muzyka jest jego pasją. "W trakcie koncertów traktuję Igora jak dorosłego muzyka, kiedy kończymy grać - jak dziecko" - mówi CNN Artur Falecki, ojciec chłopca, basista.

"Kiedy Igor miał 3,5 roku wybijał rytm na wszystkim, na czym się dało, kiedy skończył 4 lata dostał perkusję" - opowiada o początkach kariery Igora jego mama, także muzyk. Za miesiąc ukaże się pierwsza płyta genialnego perkusisty.

Zobacz także
  • ''Polska jest największym z ''niewielkich''krajów Europy'' - rozpoczyna się artykuł w CNN o Krakowie CNN: Polska - organizator Euro 2012 i nielegalnych wyścigów samochodowych
  • ''Polska jest największym z ''niewielkich''krajów Europy'' - rozpoczyna się artykuł w CNN o Krakowie CNN: Polska - kraj dobrobytu, drogich mieszkań i pięknych kurortów
  • Nagłówek artykułu o Polsce na stronie internetowej CNN Cztery dni na żywo z Polski w CNN. Wieczorową porą
Skomentuj:
CNN: Polska - kraj tarczy antyrakietowej, rokujących muzyków i serdecznych ludzi
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje