Ukraiński pisarz nie dostał polskiej wizy, bo nie udowodnił, że jest pisarzem

02.10.2008 16:11
Taras Prochaśko

Taras Prochaśko (Fot. Anna Bedyńska / AG)

Konsulat RP we Lwowie odmówił przyznania polskiej wizy znanemu ukraińskiemu pisarzowi Tarasowi Prochaśce, który został zaproszony przez Instytut Książki w Krakowie. Na spotkaniu z polskim konsulem Prochaśko nie potrafił udowodnić, że zajmuje się pisaniem książek. - Będziemy wyjaśniać to absurdalne nieporozumienie - zapewniają organizatorzy IV Krakowskich Dni Literatury, w których uczestniczyć ma pisarz.
- To właściwie moja wina, ponieważ na rozmowę z konsulem nie przyniosłem żadnego pisma, które oficjalnie zaświadczyłoby, iż jestem pisarzem. Nie miałem też ze sobą książek, które napisałem, więc nie mam żadnych pretensji do polskich władz konsularnych - powiedział Prochaśko.

Pisarz wybierał się do Polski na zaproszenie Instytutu Książki w Krakowie. Miał tam uczestniczyć w IV Krakowskich Dniach Literatury.

"Konsul nie ma obowiązku znać każdego ukraińskiego pisarza"

- Konsul, która ze mną rozmawiała powiedziała, że z zaproszenia z Instytutu Książki wynika jedynie, że nazywam się Taras Prochaśko, więc nie ma podstaw, by uwierzyć, iż rzeczywiście jestem pisarzem - relacjonował w telefonicznej rozmowie z PAP. Lwowski konsul generalny Wiesław Osuchowski powiedział, że jest tą informacją całkowicie zaskoczony.

- Zbadam tę sprawę, jednak chcę powiedzieć, iż konsul rozpatrujący wnioski wizowe ma prawo żądać od interesantów dodatkowych dokumentów. Nie ma także obowiązku znać każdego ukraińskiego pisarza - oświadczył.

Organizatorzy będą wyjaśniać sprawę

- Trochę to śmieszne, trochę straszne - powiedziała w rozmowie z portalem Gazeta.pl koordynator IV Krakowskich Dni Literatury Renata Serednicka ze Stowarzyszenia Willa Decjusza.

- Nie rozumiem, dlaczego polski konsulat odmawia przyznania wizy, skoro zaproszenie zostało wysłane przez polską instytucję państwową. Niezależnie do tego, czy zaproszono pisarza - uważa Serednicka. - Przeprosiliśmy Tarasa Prochaśkę w imieniu konsulatu. Jutro będziemy kontaktować się z Polskim Konsulatem we Lwowie i wyjaśniać to absurdalne nieporozumienie - zapewniła.

Kim jest Taras Prochaśko?

Prochaśko laureatem polskiej nagrody literackiej - czytaj40-letni Prochaśko został w ubiegłym roku laureatem polskiego konkursu literackiego im. Josepha Conrada, organizowanego dla ukraińskich pisarzy. - Ta nagroda została wręczona po raz pierwszy, ale już dziś wygląda na to, że jest ona dużym wydarzeniem w ukraińskim życiu literackim, jest to więc dla mnie sprawa prestiżowa - powiedział wówczas.

Taras Prochaśko mieszka i tworzy w Iwano-Frankowsku, czyli dawnym Stanisławowie. Jedną z najbardziej znanych jego książek jest powieść "Z tego można zrobić kilka opowiadań".

Prochaśko należy do skupionego wokół Iwano-Frankowska "stanisławowskiego" kręgu pisarskiego, którego głównym przedstawicielem jest Jurij Andruchowycz.

Co powinien zrobić Taras Prochaśko, żeby udowodnić, że jest pisarzem?
Zobacz także
  • Taras Prochaśko Ukraina: Konsulat RP o wizie dla Prochaśki: Narozrabialiśmy
  • Taras Prochaśko z polską nagrodą dla Ukraińców
Skomentuj:
Ukraiński pisarz nie dostał polskiej wizy, bo nie udowodnił, że jest pisarzem
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje