Morderca miał profil w internecie. Publikował filmy z bronią

23.09.2008 14:39
Morderca z fińskiego miasteczka Kauhajoki miał w internecie swoje profile, które zniknęły zaraz po godz. 12.00. Na filmach dołączonych do profili mężczyzna ćwiczy strzelanie z pistoletu. Według minister spraw wewnętrznych Finlandii Anne Holmlund, morderca był przesłuchiwany wczoraj przez policję w związku z zamieszczeniem filmów w internecie.

Strzały w fińskiej szkole Czytaj

Na profilach widać filmy, na których ubrana w czarną skórzaną kurtę osoba ćwiczy strzały na strzelnicy z pistoletu Walther P22. Ostatni z filmów dołączony został przed pięcioma dniami. Mężczyzna podpisany jako Herra Saari albo Mr. Saari, podaje się za 20-letniego mieszkańca Kauhajoki.

Słyszałem straszne krzyki - relacja świadka WięcejDo swojej sylwetki Saari dołączył rozważania o wojnie, wśród wielu zdań znaleźć można i takie: "Całe życie to wojna i całe życie to cierpienie. Walczysz samotnie w swojej wojnie". Wśród ulubionych zespołów pojawiły się m.in. Rammstain, Megahertz, KMFDM, a do ulubionych filmów Herra Saari zaliczył "Zero Hour: Massacre at Columbine" dokument z sieci Discovery opowiadający o masakrze w 1999 r. w liceum w stanie Kolorado.

Strzały z Kauhajoki, to drugi już taki przypadek w Finlandii. W ubiegłym roku 18-letni Pekka-Eric Auvinen zabił 6 osób z szkole w miejscowości Jokela na południu kraju. Również z tym przypadku desperat zapowiadał atak w internecie. Po tym dramacie władze rozważały zaostrzenie bardzo liberalnego prawa do posiadania broni. W kraju tym broń można nabyć już w wieku 15 lat. Finlandia jest też na trzecim miejscu na świecie pod względem liczby posiadaczy broni, zaraz po USA i Jemenie. Ma to związek z tradycjami łowieckimi Finów. Szacuje się, że broń palną posiada niemal 2 mln. obywateli, przy niewiele ponad 5 mln. mieszkańców.

Zobacz także
  • Finlandia: nabożeństwo za ofiary zbrodni w szkole
  • Sprawcy dwóch szkolnych masakr zabijali razem w internecie
  • "Słyszałem straszne krzyki" - relacja świadka strzelaniny
Skomentuj:
Morderca miał profil w internecie. Publikował filmy z bronią
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje