Ławrow: Artykuł "Gazety Wyborczej" to "kompletna bzdura"

11.09.2008 17:22
Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow

Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow (Fot. Czarek Sokolowski AP)

Szef rosyjskiej dyplomacji odniósł się do komentarza "Gazety Wyborczej" do jego czwartkowego artykułu opublikowanego w tym dzienniku. Zdaniem "GW" sens artykułu Ławrowa sprowadza się do tego, że jeśli Polska uszanuje prawo Rosji do wpływów na terenie b. ZSRR, to Federacja Rosyjska "przełknie tarczę antyrakietową" i "dopuści" Polskę do interesów jak jedno z państw starej Europy. Ławrow nazwał to "kompletną bzdurą" i "brakiem szacunku dla Federacji Rosyjskiej".

Relacja minuta po minucie z wizyty Ławrowa w WarszawieŁawrow skomentował tekst w "Gazecie Wyborczej" po spotkaniu z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim. W dzisiejszym wydaniu dziennika ukazał się tekst nadesłany przez Siergieja Ławrowa: Czytaj: Ławrow: Bierzcie przykład z Rosji i uznajcie realia oraz komentarz, w którym zasugerowano, że propozycja Rosji sprowadza się do tego, że jeśli Polska przestanie popierać Gruzję, to Rosja będzie tolerowała obecność elementów tarczy antyrakietowej. Czytaj: Oferta Ławrowa

"Rosja nie może ignorować amerykańskich elementów systemu militarnego w Europie Wschodniej"

Po spotkaniu z Radosławem Sikorskim Ławrow mówił też, że "Rosja nie widzi zagrożenia ze strony Polski, ale nie może ignorować tego, że USA umieszczają elementy systemu militarnego w Europie".

"Rosja nie zmieniła swojego stanowiska w sprawie umieszczenia na terenie Europy Wschodniej elementów trzeciego rejonu pozycyjnego Stanów Zjednoczonych" - podkreślił. Jak dodał, znów szczerze przedstawił swoje stanowisko zakładające, że "oprócz rosyjskich arsenałów strategicznych te instalacje długo jeszcze nie będą miały swojego celu".

Ławrow zaznaczył jednak, że strona polska próbuje zrozumieć rosyjskie zaniepokojenie związane z planami rozmieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. "Doceniamy to, co powiedział minister Sikorski, że mają się odbyć konsultacje poświęcone budowie środków zaufania i transparencji" - powiedział szef rosyjskiego MSZ.

Będzie dyskusja o "środkach budowy zaufania"

Sikorski poinformował, że potwierdził gotowość do przedyskutowania "środków budowy zaufania" w związku z planami rozmieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. "Rozmawialiśmy o polsko-amerykańskiej umowie w sprawie bazy rakiet antybalistycznych. Potwierdziłem wobec pana ministra naszą gotowość do przedyskutowania środków budowy zaufania" - powiedział szef polskiego MSZ.

Zapowiedział też, że wiceministrowie spraw zagranicznych ze strony polskiej i rosyjskiej wkrótce się spotkają się, aby porozmawiać o konkretach.

Szef polskiego MSZ dodał, że z rozmów, jakie przeprowadził z obydwoma kandydatami na prezydenta Stanów Zjednoczonych wynika, że zarówno Barack Obama, jak i John McCain, uzależniają realizację budowy tarczy w Europie od zapewniania, że "nie jest ona wymierzona w Rosję".

"Generałowie nie powinni niepotrzebnie straszyć Europy"

Sikorski poinformował, że z szefem rosyjskiej dyplomacji rozmawiał również o tym, że generałowie powinni "bardziej ważyć słowa, żeby niepotrzebnie nie straszyć Europy".

Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi rosyjskich generałów na temat instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Zastępca szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji, generał Anatolij Nogowicyn ostrzegł w połowie sierpnia, że taki obiekt jak baza antyrakietowa, zawsze jest wśród celów niszczonych przez drugą stronę w pierwszej kolejności.

Z kolei na dzień przed wizytą Ławrowa w Polsce dowódca sił strategicznych Rosji generał Nikołaj Sołowcow oświadczył, że przyszłe obiekty tarczy w Polsce i Czechach mogą stać się celami dla rosyjskich rakiet.

Ławrow dziękuje za dobrą atmosferę

Ławrow podziękował Sikorskiemu za gościnność i dobrą atmosferę rozmów. Szef rosyjskiej dyplomacji podkreślił, że spotkanie z Sikorskim odbywa się "w kontekście porozumień osiągniętych w czasie wizyty premiera Donalda Tuska na początku tego roku (w lutym) w Moskwie".

"Wtedy osiągnęliśmy porozumienie, że Rosja i Polska będą zacieśniać współdziałanie w ramach współpracy w Europie i w świecie, oczywiście nie oznacza to, że nie ma rozbieżności" - powiedział rosyjski minister.

Zobacz także
Skomentuj:
Ławrow: Artykuł "Gazety Wyborczej" to "kompletna bzdura"
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje