Bóg to Adonai - nowe rozporządzenie Watykanu

Bóg nie ma nosić już imienia Jahwe, ale Adonai - takie dyrektywy w sprawie liturgii wydała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów - czytamy w "Tygodniku Powszechnym".
Prefekt watykańskiej Kongregacji kard. Francis Arinze przesłał do wszystkich konferencji episkopatu na świecie rozporządzenie, zgodnie z którym na polecenie Papieża w obrzędach liturgii należy unikać stosowanego dotąd biblijnego imienia Boga: Jahwe. Zamiast niego, w trzeba używać odpowiednika żydowskiego słowa Adonai, czyli Pan.

"Jahwe", zgodnie z dyrektywą, ma zniknąć z liturgii słowa, pieśni kościelnych i modlitw, oraz z tekstów i przekładów biblijnych gdzie dotąd używano starotestamentalnego tetragramu JHWH .

W liście skierowanym do biskupów Stolica Apostolska przypomina, że zgodnie z hebrajską tradycją imię Boga ma pozostać niewypowiedziane. W obszernym uzasadnieniu kard. Arinze podkreśla, że Żydzi unikali wypowiadania imienia Boga, uważając je za zbyt święte. Używano, więc tetragramu składającego się z czterech spółgłosek - JHWH. Hebrajskie określenie dostało się do greckiego przekładu Starego Testamentu, tzw. Septuaginty, i funkcjonowało na przemian ze słowem Kyrios (Pan).

W ostatnich latach do liturgii zakradła się praktyka wypowiadania Imienia Boga. Powinna ona zniknąć - czytamy w dyrektywie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Komentarze (1)
Bóg to Adonai - nowe rozporządzenie Watykanu
Zaloguj się
 • hb53

  Oceniono 9 razy 7

  No tak........,kler ma prawo zmieniac nawet imię Boga! To już zakrawa nie tylko na samowolę ,ale na profanację. Jak można ingerowac w imię Boga które ma pewne znaczenie,które cechuje osobowośc Wszechwładcy.
  Imię JAHWE sam Bóg sobie nadał ,On w ten sposób odróżnia się o innych Bogów. Zadaję sobie pytanie ,dlaczego kler, tak jak Szatan nienawidzi to imię
  .Własciwie odpowiedź sama się nasuwa.
  Niestety kościół sie myli myśląc że to imię zniknie ,gdyż Bóg Jahwe do tego nie dopuści i to jest pewne!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX