Eksperci o przymusowej kastracji

- Kastracja jako kara jest niezgodna z konstytucją - uważa konstytucjonalista, prof. Marek Chmaj. Jego zdaniem wobec pedofilów nie możemy stosować kar, jedynie - przymusowe leczenie. Jednak kastracja chemiczna, o jakiej mowa w rządowym projekcie ustawy, to metoda leczenia stosowana od lat wobec sprawców przestępstw seksualnych - zapewnia prof. Zbigniew Lew-Starowicz. - Nie jest dożywotnia - dodaje.
"Kastracja sprzeczna z konstytucją"

- Kastracja jako kara jest sprzeczna z konstytucją - uważa konstytucjonalista, prof. Marek Chmaj. Jego zdaniem, taka kara jest niezgodna m.in. z zasadą godności, która jest nienaruszalna i niezbywalna, oraz z konstytucyjnym zakazem stosowania kar cielesnych. - Zatem odnośnie pedofilów nie możemy stosować kar, możemy natomiast zastosować przymusowe leczenie - mówi.Kastracja chemiczna nie jest dożywotnia

Jednak rządowy projekt ustawy o przymusowej kastracji pedofilów mówi o tzw. kastracji chemicznej, która - zdaniem prof. Lwa-Starowicza - nie jest dożywotnia. Może mieć jednak negatywny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie.To rozwiązanie "na chwilę"

Wprowadzenie przymusowej kastracji może być rozwiązanie "tylko na chwilę" - uważa z kolei psycholog Jolanta Wąs. - Może prowadzić do takich zmian w umyśle, w fizjologii człowieka, które mogą być przyczyną jeszcze gorszych sytuacji - mówi.