Putin: Nie zmniejszymy dostaw ropy do Europy

mm, PAP
31.08.2008 , aktualizacja: 31.08.2008 20:48
A A A Drukuj
Premier Rosji Władimir Putin wyraził nadzieję, że sytuacja wokół Osetii Południowej i Abchazji nie doprowadzi do ochłodzenia stosunków jego kraju z innymi państwami. Putin zapewnił też, Rosja nie zamierza zmniejszać dostaw ropy naftowej i gazu ziemnego do Europy.
Premier i były prezydent Rosji Władimir Putin
Fot. Alexei Druzhinin AP
Premier i były prezydent Rosji Władimir Putin
SERWISY

Konflikt Rosja-Gruzja - zobacz serwis specjalny



Putin: Emocji jest dużo...

- Emocji jest dużo, jednak jak dotąd nie widzimy jakichkolwiek kroków, które świadczyłyby o ochłodzeniu. Mam nadzieję, że kroków takich nie będzie. Wszak bez względu na to, co kto mówi, prawda jest po naszej stronie - powiedział Putin w wywiadzie dla telewizji Rossija (d. RTR).

Szef rosyjskiego rządu oświadczył, że postępowanie Rosji "jest absolutnie moralne" i "zgodne z prawem międzynarodowym".

- Jeśli któryś z europejskich krajów chce wysługiwać się obcym interesom, to proszę bardzo - nie będziemy nalegali. Myślę jednak, że wielu naszych partnerów, przede wszystkim europejskich, będzie się kierowało zasadą, że własna koszula bliższa ciału - wskazał Putin.

Nie zredukujemy dostaw ropy do Europy

Putin nie zgodził się z opinią, że pogorszenie stosunków z Zachodem popycha Rosję w objęcia Chin. - Nie zamierzamy wpadać w czyjekolwiek objęcia. Rosja jest państwem samowystarczalnym. Chcemy ze wszystkimi współpracować. I będziemy rozszerzać nasze możliwości, w tym w sferze gospodarczej - oznajmił rosyjski premier.

Putin zaznaczył, że w tej ostatniej dziedzinie Rosja zamierza m.in. dywersyfikować kierunki eksportu nośników energii. Premier Rosji zaprzeczył wszelako, by ta dywersyfikacja spowodowała redukcję dostaw ropy i gazu do Europy.

- Nie zamierzamy niczego nikomu ograniczać. Będziemy ściśle wykonywać nasze zobowiązania kontraktowe. Jednocześnie będziemy rozszerzać i dywersyfikować nasze możliwości eksportowe. Ogłosiliśmy to już dawno. Program ten w żaden sposób nie jest związany z jakimikolwiek bieżącymi wydarzeniami politycznymi - oświadczył Putin.

Podziel się