Prezydent Kaczyński leci do Gruzji

11.08.2008 15:59
Lech Kaczyński podczas spotkania z Micheilem Saakaszwilim, do którego doszło 26 maja 2008 r.

Lech Kaczyński podczas spotkania z Micheilem Saakaszwilim, do którego doszło 26 maja 2008 r. (Fot. POOL REUTERS)

Dziś około godz. 11 do Gruzji uda się Lech Kaczyński wraz z przywódcami Łotwy, Litwy Estonii i Ukrainy. Prezydenci mieliby wesprzeć Tbilisi w konflikcie z Moskwą. Przed południem ogłoszono, że wraz z prezydentem do Gruzji poleci szef MSZ Radek Sikorski.
Przeczytaj, co się dzieje w Gruzji. Relacja dzień po dniu

- Niewątpliwie pan prezydent podejmuje ryzyko. To jest też kwestia bezpieczeństwa głowy naszego państwa. Tam sytuacja zmienia się z minuty na minutę, więc jest to brzemienna decyzja - ocenił Sikorski.

- Prezydenci spotkają się z prezydentem Micheilem Saakaszwilim; niewykluczone, że dojdzie także do spotkania z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym - mówi Mariusz Handzlik, szef Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta.

Przywódcy Polski, Ukrainy, Estonii oraz premier Łotwy polskim samolotem rządowym, około godz. 11, wylecą z Warszawy do Gruzji. Tam dołączyć do nich ma prezydent Łotwy Valdis Zatlers, który przyjedzie do tego kraju z Pekinu.

W tym samym czasie w Gruzji przebywać ma prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Handzlik zaznaczył, że może dojść do spotkania z francuskim przywódcą.

Dyrektor prezydenckiego Biura Spraw Zagranicznych nie wykluczył, że wizyta prezydentów w Gruzji potrwa dłużej niż jeden dzień.

Bush popiera misję Kaczyńskiego

Lech Kaczyński o swojej misji rozmawiał telefonicznie Georgem Bushem i zapoznał go ze szczegółami swojej inicjatywy. - Prezydent Bush wyraził absolutne poparcie dla misji pana prezydenta. Powiedział, że niezwykle ceni odwagę i przywództwo Lecha Kaczyńskiego - relacjonował Mariusz Handzlik.

Według PAP, powołującej się na źródła w Kancelarii Prezydenta, Kancelaria Premiera nie chciała udostępnić prezydentowi rządowego samolotu, którym Lech Kaczyński miałby udać się do Gruzji.

Dziś oficjalnie poinformowano, że samolot dla Polaków ewakuowanych z Gruzji będzie wyczarterowany od LOTU, a prezydenci polecą do stolicy Gruzji samolotem rządowym.

Konflikt osetyjski - minuta po minucieZobacz także
Skomentuj:
Prezydent Kaczyński leci do Gruzji
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje