?Łudzki" analfabetyzm

Na tablicach z nazwami ulic drogowcy zamieścili napis z błędem ortograficznym. Na dole planszy oznaczającej ul. Marmurową jest nazwa regionu Łodzi: - ?Wzniesienia Łudzkie".
Błąd ortograficzny zauważyliśmy na kilkunastu tablicach przy ul. Marmurowej. - Gdy zobaczyłem ten napis, poczułem się zażenowany. Chcę być dumny z mojego miasta, a tymczasem można znaleźć tablice, na których widok nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać - mówi Patryk Mikołajczyk, który przyniósł do nas zdjęcie tablic z błędem.

Wcześniej razem z kolegą poszli do zarządu dróg. Tam usłyszeli, że tablice zostały już poprawione. - Miałem wrażenie, że nikt nawet nie pojechał tego sprawdzić. Wybrałem się tam jeszcze raz i tablice jak wisiały, tak wiszą - opowiada. Wczoraj po południu nic się nie zmieniło.

Zarząd Dróg i Transportu, który zlecił wykonanie tablic, przyznaje, że wie o problemie. - W piątek wydaliśmy polecenie natychmiastowego zdjęcia tablic i zawieszenia poprawnych - mówi Aleksandra Mioduszewska z ZDiT. - Wczoraj ponagliliśmy wykonawcę. Zapewnia, że w ciągu dwóch dni błąd zostanie poprawiony.

Kto jest odpowiedzialny za "łudzkie" tablice? Zamawia je przez internet zarząd dróg. W zleceniu zaznacza, ile chce sztuk i jaki ma być napis. - Sprawdziliśmy pocztę. Od nas wyszła nazwa napisana poprawnie. Błąd leży po stronie wykonawcy tablic - mówi Mioduszewska.

Urzędnicy nie sprawdzają tablic przed ich zawieszeniem. Wszystko robi wynajęta firma, która oprócz ich produkcji i montażu odpowiada także za ich kontrolę. Teraz musi na własny koszt usunąć błędne oznaczenia i zrobić nowe. Wczoraj zapewniano nas, że tablice z błędem ortograficznym dziś znikną.

Tablice w Łodzi wymieniane są od dwóch lat w ramach miejskiego systemu informacji. Wyglądają identycznie jak w Warszawie. Wzór graficzny otrzymaliśmy od władz stolicy za darmo.