Włodzimierz Blajerski oskarżony za wypadek!

Były szef Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie stanie przed sądem oskarżony o spowodowanie wypadku drogowego
Przygotowany przez tarnobrzeską prokuraturę akt oskarżenia trafi do Sądu Rejonowego w Lublinie.

Do wypadku, który spowodował Włodzimie Blajerski doszło w styczniu 2006 r. na Czechowie. Prokurator za kierownicą terenowego daewoo musso wpadł w poślizg, wjechał na chodnik i potrącił przechodzącą tam 50-letnią kobietę, która z pękniętą kością udową trafiła do szpitala. Sprawą wypadku zajęli się śledczy z Tarnobrzega, bo lubelscy prokuratorzy nie chcieli zajmować się wypadkiem byłego szefa.

Tam sprawa toczyła się ponad dwa lata, bo Blajerski mimo jednoznacznych, obciążających go opinii biegłych konsekwentnie nie przyznawał się do winy i składał nowe wnioski dowodowe.

Na podstawie specjalistów z renomowanego Instytutu Ekspertyz Sądowych z Krakowa jesienią zeszłego roku śledczy zdecydowali się przedstawić mu zarzut. Prokuratorzy nie skierowali wtedy aktu oskarżenia do sądu, bo Blajerski utrzymywał, że do kraksy doszło z powodu ugięcia opony i zejścia z niej powietrza na mocno zaśnieżonej drodze. W listopadzie były prokurator zażądał przeprowadzenia w miejscu wypadku eksperymentu procesowego. Obserwowali go kolejni biegli, którzy na tej podstawie sporządzili drugą opinię. Tak jak w pierwszym przypadku była ona dla Blajerskiego miażdżąca.

Jednak i tym razem były prokurator apelacyjny w Lublinie się nie poddał. Złożył w prokuraturze dziewięć wniosków dowodowych związanych m.in. z przesłuchaniem kolejnych świadków i wywołaniem opinii jeszcze innych biegłych z zakresu ruchu drogowego. Specjalistom z Krakowa zarzucił przekroczenie uprawnień. Ostatecznie śledczy z Tarnobrzega odrzucili wnioski dowodowe prokuratora Blajerskiego.

- Kierując do sądu akt oskarżenia nie mieliśmy najmniejszej wątpliwości, że prokurator Blajerski niedostosował prędkości do złych warunków atmosferycznych. Do wypadku doprowadził też niewłaściwymi manewrami kierownicą w wyniku czego auto wpadło w poślizg i wjechało na chodnik - tłumaczy "Gazecie" Janusz Wiśniewski, zastępca szefa Prokuratiury Okręgowej w Tarnobrzegu, który osobiście prowadził śledztwo przeciwko Włodzimierzowi Blajerskiemu.

Byłemu szefowi Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie za spowodowanie wypadku, zgodnie z art. 177 kodeksu karnego, grozi do trzech lat więzienia.Kim jest Włodzimierz Blajerski

Na początku lat 90. był wiceministrem spraw wewnętrznych. W 1993 r. został szefem Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie. Tę funkcję pełnił przez osiem lat.

Potem krótko był prokuratorem krajowym. Obecnie znajduje się w stanie spoczynku. Blajerski społecznie zasiada w działającej przy Zarządzie Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność" grupie Ujawnić Prawdę upubliczniającej tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Skomentuj:
Włodzimierz Blajerski oskarżony za wypadek!
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje