Krewny biskupa blokuje budowę autostrady

22.06.2008 00:00
PRZEGLĄD PRASY: Trasa A2 z Łodzi do Warszawy trafiła na przeszkodę. Właściciel XIX-wiecznego ogrodu w Żbikowie, Wojciech Hoser, krewny biskupa praskiego, domaga się zmiany jej przebiegu - informuje "Życie Warszawy".
Przetarg na 90 km autostrady z Wiskitek do Konotopy ciągnie się od 2005 roku. Na razie nie ma ani koncesjonariusza, ani nawet wszystkich zezwoleń. Wczoraj wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski przeprowadził w końcu rozprawę administracyjną poprzedzającą wydanie tzw. decyzji środowiskowej. I wtedy okazało się, że na drodze autostrady stoją Ogrody Hosera: gospodarstwo szkółkarskie założone w 1896 roku przez ogrodnika Piotra Hosera (wówczas na obszarze prawie 50 hektarów).

W czasach PRL większość nieruchomości została upaństwowiona. W 2003 roku rodzina odzyskała 10 hektarów, na które składa się gospodarstwo z XIX-wieczną willą w stylu neogotyckim i zespół parkowy.- Autostrada A2 naruszyłaby unikalny park wpisany do rejestru zabytków. Dlatego wnioskuję o jej odsunięcie - przekonuje Wojciech Hoser, praprawnuk założyciela ogrodu.

Ministerstwo Kultury zezwoliło na usunięcie ok. hektara posiadłości z rejestru zabytków, co umożliwiło wydanie decyzji lokalizacyjnej. Rodzina Hoserów złożyła jednak skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który unieważnił tę decyzję. Drogowcy mają więc twardy orzech do zgryzienia autostrady nie da się bowiem wygiąć. Jeszcze kilka lat temu istniał wolny pas ziemi, którym można było poprowadzić drogę, ale gmina Ożarów Mazowiecki pozwoliła go zabudować.

Co ciekawe, z rodziny, do której należy posiadłość w Żbikowie, wywodzi się arcybiskup Henryk Hoser przed miesiącem mianowany przez papieża Benedykta XVI ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. Za tydzień w katedrze św. Floriana odbędzie się uroczysty ingres. Wojciech Hoser twierdzi, że arcybiskupa pod żadnym pozorem nie należy łączyć ze sprawą autostrady i decyzji o jej przebiegu - relacjonuje gazeta.

Według szefa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na Mazowszu Wojciecha Dąbrowskiego, budowa powinna ruszyć jesienią 2009 r. To oznacza, że maleją szanse na jej ukończenie przed Euro 2012 -ostrzega "Życie Warszawy".

Skomentuj:
Krewny biskupa blokuje budowę autostrady
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje