Turniej WTA: Bondarenko i Wickmayer w finale Birmingham

Ukrainka Kateryna Bondarenko (nr 12) i Belgijka Yanina Wickmayer zagrają w jutrzejszym finale pierwszego turnieju przygotowującego do Wimbledonu, DFS Classic w Birmingham (pula nagród 200 000 dol.). Bondarenko w półfinale wyeliminowała Marinę Erakovic, natomiast Wickmayer Amerykankę, Bethanie Mattek.
Osiemnastoletnia Belgijka z Deume jest prawdziwą rewelacją turnieju w Wielkiej Brytanii. Mierząca 180 centymetrów tenisistka wygrała już pięć spotkań, w których straciła zaledwie jednego seta (z Austalijką Casey Dellacquą). Dla 85 tenisistki rankingu WTA jest to największy sukces w dotychczasowej karierze - po raz pierwszy wystąpi w finale turnieju tej rangi.

Jej finałową przeciwniczką będzie rozstawiona z numerem dwunastym Kateryna Bondarenko. 21-letnia Ukrainka zrewanżowała się Marinie Erakovic (64 WTA) za jej wczorajsze zwycięstwo nad starszą siostrą Kateryny, Aloną Bondarenko (nr 5). Półfinał nie trwał nawet jednej godziny, a tenisistka z Charkowa zaprezentowała się bardzo dobrze.

Dla Kateryny Bondarenko (69 WTA) to najlepszy występ w tym sezonie, w którym przed turniejem w Birmingham wygrała siedem spotkań i poniosła dwanaście porażek. Wygrane na kortach trawiastych wyrównały już ten bilans. Niewątpliwie właśnie Ukrainka będzie faworytką konfrontacji z niżej notowaną i znacznie mniej doświadczoną Wickmayer.

W finale turnieju gry podwójnej zagrają najwyżej rozstawione w zawodach, Cara Black i Liezel Huber, oraz - co jest sporą niespodzianką - Severine Bremond i Virginia Ruano Pascual. Ta ostatnia musiała zrezygnować ze startu w eliminacjach turnieju w Eastbourne (pula nagród 600 000 dol.).

Wyniki półfinałów:

Kateryna Bondarenko (Ukraina, 12) - Marina Erakovic (Nowa Zelandia) 6:3, 6:2

Yanina Wickmayer (Belgia) - Bethanie Mattek (USA) 7:5, 7:6(2)