Orzechowski: odebrać obywatelstwo Podolskiemu

Mirosław Orzechowski, były wiceminister edukacji chce, by Podolski i Klose stracili polskie obywatelstwo. - Wezwałem dziś rano Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do natychmiastowego wszczęcia procedur pozbawienia obywatelstwa polskiego tych osób, które występują w narodowych barwach obcych państw - mówi lider LPR.
Przeczytaj komentarz dziennikarza Michała PolaMirosław Orzechowski nie wymienia wprost nazwisk osób, którym polskie obywatelstwo trzeba zabrać. Ale łatwo się domyślić, bo na swój pomysł wpadł po wczorajszym meczu Polska-Niemcy. Chodzi o Lukasa Podolskiego i Miroslava Klose - Polaków grających w reprezentacji narodowej Niemiec.

- Polskie prawo nie przewiduje podwójnego obywatelstwa, musi zostać dokonane rozróżnienie prawne między dramatycznymi okolicznościami emigracji politycznych i zarobkowych w minionych latach, a występowaniem np. w sportowych reprezentacjach obcych państw - mówi Orzechowski. Jego zdaniem prezydent Lecha Kaczyński powinien natychmiast przystąpić do procedury pozbawienia ich obywatelstwa polskiego.

A jeśli nie? Wtedy były wiceminister MEN myśli o przygotowaniu społecznej inicjatywy ustawodawczej.

Mirosław Orzechowski przekonuje, że nie chodzi mu wcale o zemstę, że Polak w barwach Niemiec strzelił nam wczoraj dwa gole. - To jest bardzo miły człowiek o sympatycznej aparycji - mówi o Łukaszu Podolskim.

Najbardziej oburzyło to, co powiedział komentator: że Polakom występującym w reprezentacji Niemiec zabroniono udzielać wywiadów po polsku.

- Podwójne obywatelstwo to rzecz nieuporządkowana i nie budująca wśród obywateli polskich szacunku dla polskości. Nie do wyobrażania byłoby, gdyby Niemcy mający obywatelstwo niemieckie występowali w barwach polskich. Sytuacja musi być klarowna - mówi Orzechowski.

Mirosław Orzechowski jest przewodniczący Kongresu Ligi Polskich Rodzin, za rządów PiS-Samoobrony-LPR był wiceministrem edukacji. Teraz startuje w wyborach uzupełniających do Senatu na Podkarpaciu.

Komentarz Dominika Uhliga:

Konstytucja mówi: Nikomu nie można odebrać obywatelstwa. Prezydent może tylko wydać zgodę na wniosek osoby, która sama chce się go zrzec. Hipotezy na temat wniosku Orzechowskiego są trzy: były wiceminister edukacji, kandydat na senatora, nie zna konstytucji; chce zabłysnąć w kampanii, cynicznie wykorzystując emocje Polaków; chodził w słońcu bez kapelusza.
Niezależnie od tego, która jest prawdziwa, Orzechowski dał dowód, że na senatora się nie nadaje. Bo co to za senator, który lekceważy konstytucję?

Co o tym sądzisz? Napisz: listydogazety@gazeta.pl