Zobacz zdjęcia plemienia odciętego od świata

30.05.2008 06:58
Przedstawiciele jednego z ostatnich południoamerykańskich plemion tubylczych zostali odkryci i sfotografowani na granicy Brazylii i Peru. Brazylijski rząd oświadczył, że zdjęcia wykonano, aby udowodnić istnienie plemienia i pomóc w ochronie jego terytorium. Zdjęcia wykonane z powietrza ukazują umalowanych na czerwono członków plemienia wymachujących łukami i strzałami.
Ponad połowa z 100 plemion, które nie utrzymują kontaktu z światem zewnętrznym, żyje w Brazylii i Peru - oświadczyła organizacja Survival International. Stephen Corry, dyrektor organizacji - która zajmuje się ochroną takich grup na świecie - powiedział, że "wkrótce mogą one wyginąć", jeśli ich ziemia nie będzie chroniona.

Survival International oświadczyło, że grupa sfotografowana wczoraj wprawdzie się powiększa, ale większość z innych jest zagrożona nielegalną wycinką lasów.

Zdjęcia zostały wykonane podczas kilku lotów w jednym z najbardziej odległych rejonów Amazonki - w brazylijskim regionie Acre. Ukazują tubylców poza ich domami przykrytymi strzechą, otoczonych gęstą dżunglą i celujących z łuków do samolotu.

- Wykonaliśmy loty, aby pokazać ich domy, pokazać, że oni tam są i istnieją - powiedział Jose Carlos dos Reis Meirelles Junior, pracownik brazylijskiego departamentu ds. Indian.

- To jest bardzo istotne, bo niektórzy podważają w ogóle ich istnienie - dodał. Opisał zagrożenie, przed jakim stoją takie plemiona jako "gigantyczną zbrodnię przeciwko światu natury" i "kolejny dowód na kompletną irracjonalność, którą my "cywilizowani" zagrażamy światu".

Kolejnym problemem z jakim borykają się tubylcy są choroby, z którymi wcześniej się nie spotykali - od ptasiej grypy po zwykłe przeziębienie.

Zobacz także
  • Brazylia zaniedbuje Amazonię
  • Katastrofa na Amazonce: mogło utonąć nawet 150 osób
Skomentuj:
Zobacz zdjęcia plemienia odciętego od świata
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje