Kalifornijscy geje i lesbijki: zwyciężyliśmy!

Sąd najwyższy Kalifornii uznał zakaz małżeństw homoseksualnych za niezgodny z konstytucją tego stanu. Geje i lesbijki entuzjastycznie przyjęli tę decyzję. Przeciwnicy małżeństw homoseksualnych oświadczyli, że nie złożą broni.
- Zwyciężyliśmy- wołała do tysięcy gejów i lesbijek Kate Kendel, współautorka pozwu w sprawie małżeństw homoseksualnych. Stosunkiem głosów 4-3 Sąd Najwyższy Kalifornii uznał jej argumentację, że homoseksualiści powinni mieć takie same prawa jak osoby heteroseksualne.

Z decyzji sądu cieszył się też burmistrz San Francisco Gavin Newsom. Jak powiedział, za Kalifornią pójdzie cały kraj. "To nieuniknione. Te drzwi zostały szeroko otwarte, czy komuś się to podoba czy nie" - dodał burmistrz.

Sąd Najwyższy Kalifornii odrzucił tezę, że ślubom gejów i lesbijek sprzeciwia się większość mieszkańców stanu i że zgodnie z tradycją związki małżeńskie zawierane są przez kobietę i mężczyznę. Sędziowie przypomnieli, że dawniej takich samych argumentów używali przeciwnicy małżeństw międzyrasowych.

Przedstawiciele organizacji broniących tradycyjnej rodziny byli oburzeni. - Ten sąd powiedział dzieciom, że małżeństwa homoseksualne są normalne. To katastrofa - mówią przeciwnicy małżeństw homoseksualnych. Zapowiadają ponadto, że rozpoczną zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie wprowadzenia do konstytucji Kalifornii zakazu tego typu związków. Głosowanie w tej sprawie miałoby się odbyć przy okazji listopadowych wyborów prezydenckich.