"Zasłużona, wielka, ale niedoceniona" - komentarze po śmierci Sendlerowej

12.05.2008 11:58
Podczas II wojny światowej Irena Sendlerowa uratowała około 2,5 tys. żydowskich dzieci

Podczas II wojny światowej Irena Sendlerowa uratowała około 2,5 tys. żydowskich dzieci (Fot. ALIK KEPLICZ AP)

- Zasłużona i wielka osoba, choć niedoceniona przez czasy i wiek, w którym żyła - powiedział były prezydent Lech Wałęsa o zmarłej w poniedziałek Irenie Sendler.


"Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie" - tak słowami modlitwy były prezydent zareagował na wieść o śmierci Sendlerowej.

Wałęsa popierał kandydaturę Ireny Sendler do Pokojowej Nagrody Nobla, do której była zgłoszona w 2007 roku. - Należał jej się ten Nobel, ale jestem pewien, że w niebie dostanie takiego Nobla - podkreślił były prezydent.

- Wyjątkowa osoba, charakterystyczna dla polskiej inteligencji okresu międzywojennego, związana z PPS, niezwykle odważna, później po części zapomniana - mówił o Sendlerowej podczas konferencji prasowej prezydent Lech Kaczyński.

- Nie zdążono przyznać jej Pokojowej Nagrody Nobla, ale powiedziała mi, że dostała już w życiu dwie, bo są dwie szkoły jej imienia. Dziś o 11 byłem w warszawskim gimnazjum na uroczystości nadania szkole imienia Sendlerowej. To trzeci Nobel, którego odebrała- powiedział w rozmowie z Gazeta.pl Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.Od 1942 roku Irena Sendler rozpoczęła współpracę z powstałą wówczas konspiracyjną Radą Pomocy Żydom "Żegota", organizując m.in. ucieczki z getta. Kiedy w drugiej połowie roku rozpoczęła się likwidacja Getta Warszawskiego, Sendler zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci. Wyprowadzane z getta, były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach w Warszawie, Turkowicach i Chotomowie. Przygotowywano im fałszywe dokumenty i wspomagano materialnie. Uratowano w ten sposób 2,5 tys. dzieci.

- Według Talmudu i tradycji żydowskiej, ten kto ratuje jednego człowieka, ratuje cały świat, bo każdy człowiek jest jak całe uniwersum. Irena Sendlerowa uratowała tysiące światów - powiedział Gazeta.pl o działalności Sendlerowej były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.

- Każdy, kto przeżywał wojnę, tym bardziej zdaje sobie sprawę z tego, że ten rodzaj bohaterstwa mógł się zrodzić tylko u człowieka o bardzo wielkim sercu - powiedział biskup Tadeusz Pieronek.Pod koniec 1943 roku Irenę Sendler aresztowało gestapo. Została skazana na śmierć, ale dzięki wysokiemu okupowi wpłaconemu przez "Żegotę" została rozstrzelana tylko "na papierze". Do końca wojny ukrywała się pod fałszywym nazwiskiem. Podczas Powstania Warszawskiego pracowała jako pielęgniarka PCK. Przechowywana w zakopanych w ziemi butelkach, razem z pieniędzmi "Żegoty", dokumentacja dzieci przemyconych z getta przetrwała wojnę.

W 1965 roku Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał Irenie Sendler tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, a w 1991 roku otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela. - Była wspaniałą, odważną kobietą, która wskazała model przyjaźni między Polakami i Żydami - powiedział Gazeta.pl ambasador Izraela Dawid Peleg.

Yad Vashem, instytut przyznający tytuły Sprawiedliwych wśród Narodów Świata wydał oświadczenie w którym informuje, że opłakuje śmierć Ireny Sendler, "która ryzykowała życiem ratując setki żydowskich dzieci z Holocaustu". "Odważna działalność Ireny Sendler jest światełkiem nadziei dla świata, dającym nadzieję i wzmacniającym wiarę w wrodzoną ludzką dobroć" - czytamy w oświadczeniu.

Drzewko upamiętniające Sendlerową stoi przy samym wejściu do Alei Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

A co na ten temat pisze wp.pl? Sprawdź!

Zobacz także
Skomentuj:
"Zasłużona, wielka, ale niedoceniona" - komentarze po śmierci Sendlerowej
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje