Marek Edelman: Irena Sendlerowa to wielki człowiek

12.05.2008 10:53
Podczas II wojny światowej Irena Sendlerowa uratowała około 2,5 tys. żydowskich dzieci

Podczas II wojny światowej Irena Sendlerowa uratowała około 2,5 tys. żydowskich dzieci (Fot. ALIK KEPLICZ AP)

Irena Sendlerowa to wielki człowiek, osoba o wielkim sercu, która może być przykładem dla wszystkich - powiedział Polskiemu Radiu Marek Edelman, ostatni dowódca powstania w Getcie Warszawskim .


- Dokonania Ireny Sendlerowej przerosły dokonania zwykłych ludzi - powiedział Edelman. - To wielki człowiek, osoba o wielkim sercu, która może być przykładem dla wszystkich - podkreślił.

Profesor Edelman w rozmowie z Polskim Radiem przypomniał, że Irena Sendlerowa był doskonałą organizatorką. - Dzięki niej podczas okupacji uzyskało pomoc ponad 2 i pół tysiąca żydowskich dzieci - zaznaczył.

W czasie likwidacji Getta Warszawskiego Irena Sendlerowa uratowała 2500 żydowskich dzieci. Ich dane, zaszyfrowane i ukryte w słoikach przetrwały wojnę, dzięki czemu można było po wojnie przywrócić żydowskim dzieciom ich tożsamość. Irena Sendlerowa została aresztowana przez gestapo i była torturowana na Pawiaku. Uniknęła rozstrzelania dzięki wpłaconemu przez "Żegotę" okupowi.

Irena Sendlerowa została uhonorowana tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Nagrodą imienia Jana Karskiego "Za Odwagę i Serce". Jej kandydaturę do tej nagrody zgłosiła Światowa Federacja Dzieci Żydowskich Ocalonych z Holocaustu.

Skomentuj:
Marek Edelman: Irena Sendlerowa to wielki człowiek
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje