PZPN walczy z rasizmem w Łodzi

Choć na stadionie ŁKS grasują rasiści i chuligani, a Ekstraklasa SA zamknęła obiekt, PZPN pozwolił, by mecz z Ruchem Chorzów obejrzało kilka tysięcy ludzi.
Kibole nie chcą Rogera

Ekstraklasa SA zamknęła stadion po ekscesach na niedawnych derbach Łodzi, gdzie chuligani wszczynali bójki, wywieszali rasistowskie i obrażające niepełnosprawnych transparenty. ŁKS odwołał się od kary, ale nic nie wskórał i mecz z PGE GKS Bełchatów rozgrywał przy pustych trybunach. Kara miała obowiązywać do końca sezonu, także na wczorajszym meczu z Ruchem Chorzów, ale niespodziewanie Związkowy Trybunał Piłkarski przy PZPN zawiesił sankcje na rok...

- Zaważyła postawa klubu, który - po pierwsze - nie uchylił się od odpowiedzialności, a po drugie - obiecał, że podejmie stosowne działania organizacyjne i edukacyjne poprawiające kulturę kibicowania - tłumaczy Włodzimierz Głowacki, wiceprzewodniczący trybunału. - Uznaliśmy, że to krok w dobrym kierunku.

Działaczom trybunału nie przeszkadzało, że kilka dni temu wybuchł skandal z Arkadiuszem Mysoną, piłkarzem ŁKS, który podczas tych samych derbów paradował w koszulce z napisem: "Śmierć Żydzewskiej Kurwie". Głowacki: - Postawa jednego piłkarza nijak się ma do organizacji meczu przez klub. Poza tym także właśnie na skutek występku Mysony władze klubu rozpoczęły edukowanie własnych fanów. Będziemy się teraz uważnie przyglądać temu, co dzieje się na stadionie ŁKS.

Ale delegaci PZPN niezbyt uważnie przyglądali się trybunom, bo na meczu z ŁKS - mimo zakazu - na trybunie honorowej siedziało kilkaset osób, m.in. VIP-y, działacze i dziennikarze, które rytmicznie śpiewały: "Kto nie skacze, ten z Żydzewa".

Prezes ŁKS Andrzej Pożarlik twierdzi, że działaczy PZPN do zawieszenia kary przekonała bardzo dobra organizacja spotkania z PGE GKS. - Na trybunie nie było ani jednej osoby spoza specjalnej listy. A delegat PZPN nie miał żadnych zastrzeżeń - opowiada. Na specjalnej liście VIP-ów ŁKS znalazł się m.in. Mirosław Stasiak, były właściciel KSZO Ostrowiec, który ma zarzuty korupcyjne.