Romario: Mój czas minął

Legenda brazylijskiej piłki, piłkarz wielki, choć mały wzrostem - Romario w wieku 42 lat ogłosił zakończenie kariery. Jak sam mówi zdobył ponad tysiąc goli, wliczając rozgrywki na wszystkich szczeblach. Choć nie wszyscy mu wierzą, wyczyn uznać należy za historyczny
Romario zawieszony za doping na włosy

Brazylijczyk swoją decyzję przedstawił na konferencji prasowej promującej DVD piłkarza pod - nie mogło być inaczej - charakterystycznym dla siebie tytułem "Mój czas minął. Wszystko było prawdziwą radością". - Chciałem oficjalnie powiedzieć, że nie zamierzam już grać w piłkę. Mówię stop - obwieścił zawodnik, który grał w piłkarskich ligach na pięciu kontynentach.Przygodę z piłką rozpoczął w 1985 roku w Vasco da Gama, by po 23 latach tamże ją zakończyć. W Europie umiejętnościami wsparł Barcelonę, PSV Eindhoven, a także Valencię. Występował na bliskim wschodzie w katarskim Al Sadd oraz w Ameryce Północnej reprezentując Miami FC. W końcu długa droga kariery zawiodła go nawet do Australii, gdzie strzelał bramki dla zespołu Adelajdy United.

Ostatnie dwie oficjalne bramki zdobył 4 listopada 2007 r. wchodząc na boisko z ławki rezerwowych w meczu z Internacional. Od tego czasu nie pojawił się już na ligowych boiskach w Brazylii. - Przytyłem trzy, cztery kilo, a człowiekowi w moim wieku bardzo ciężko wrócić do odpowiedniej formy fizycznej, która pozwalałaby przyzwoicie grać - tłumaczy piłkarz. Od zawsze powtarzał, że nie lubi trenować, a najlepsze mecze rozgrywał imprezując dzień wcześniej do późna.

W grudniu został zawieszony na 120 dni po pozytywnym wyniku testu antydopingowego. Trybunał piłkarski odwiesił jednak Romario, który tłumaczył się zażywaniem specyfiku... na porost włosów. W 2005 roku w wieku 39 lat zdobył koronę króla strzelców ligi brazylijskiej.

- Ostatnie 20 lat to szczęśliwy dla mnie czas, bardzo pozytywny. Przyznaję, że nie będę dalej grać ponieważ nie czuję się już w takiej formie, by móc wesprzeć klub - mówił Romario, który z drużyną narodową wystąpił na mundialach w 1990 i 1994 roku. W latach 1987 - 1994 wystąpił 73 razy w reprezentacji strzelając dla niej łącznie 56 goli. A na mundialu w USA sięgnął z drużyną narodową po tytuł mistrzowski.