Seria komiksów o polskich olimpijczykach

14.04.2008 00:00
Lekkoatleta Władysław Kozakiewicz, skoczek narciarski Adam Małysz, siatkarz Hubert Wagner, kolarz Ryszard Szurkowski... - to tylko niektórzy z bohaterów serii dwudziestu komiksów "Słynni polscy olimpijczycy".
Dwadzieścia opowieści o chwilach polskiego sportu, o których zawsze warto pamiętać - zarówno o triumfach, sławie i medalach, ale również o porażkach i niepowodzeniach, będzie można nabyć w każdą środę w ramach Biblioteki Gazety Wyborczej.

To cykl nie tylko o olimpijczykach, ale także o ich rywalach, przyjaciołach, idolach oraz o kulisach dojścia do sukcesów.

- Gdy przedstawiono nam ten pomysł, nie mieliśmy wątpliwości, że to jest to. Postawiliśmy jednak jeden warunek - treść komiksu miała być konsultowana z bohaterami lub ich rodzinami. Wydawnictwo spełniło naszą prośbę, więc Polski Komitet Olimpijski zaakceptował ideę i objął ją swoim patronatem - zdradził szczegóły sekretarz generalny PKOl, Adam Krzesiński.

Autorem tekstów jest dziennikarz Radosław Nawrot. Grafiką zajęło się ośmiu rysowników, których wyłonił konkurs.

Część dochodów ze sprzedaży postanowiono przekazać na renowację, modernizację oraz budowanie obiektów sportowych przy szkołach podstawowych.

- Zwrócimy się do 250 szkół podstawowych mistrzostwa sportowego, by przedstawiły nam swoje potrzeby oraz osiągnięcia. Jury oceni propozycje i wybierze sześć najlepszych. Zostaną one zaproszono do PKOl, do drugiego etapu konkursu, którym będą zawody intelektualno-sportowe - poinformował prezes fundacji "Centrum Edukacji Olimpijskiej", Kajetan Hądzelek, podczas poniedziałkowej prezentacji.

Dla najlepszej szkoły zostanie przekazana kwota 100 tysięcy złotych, przewidziano również 30 tysięcy złotych dla pozostałych finalistów.

Zachwyceni pomysłem byli sami bohaterowie komiksów. - Kiedyś sam czytałem Asterixa i Obelixa, a teraz czuję się jednym z nich. Nie ma tu jednak wyśmiewania, w interesującej, docierającej do młodzieży formie zostały pokazane fakty i zarys historii polskiego sportu. Nie ukrywam, że czytając tekst było mi miło - powiedział mistrz olimpijski w skoku o tyczce z 1980 roku, autor słynnego gestu, Władysław Kozakiewicz.

Podobnego zdania jest inny lekkoatleta, Jacek Wszoła. - Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że coś takiego było potrzebne. Wybrana forma przekazu zachęci do lektury dzieci i młodzież, którym daty historyczne nic nie mówią. Na przykład 3 maja kojarzy się obecnie z urodzinami Dody, a nie ze świętem narodowym - stwierdził mistrz (1976) i wicemistrz (1980) olimpijski w skoku wzwyż.

Nieznajomość historycznych faktów przez młodych ludzi podkreślił także kolarz Ryszard Szurkowski. - Gdy dostałem propozycję wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu przypomniały mi się wszystkie spotkania z młodymi sportowcami, na których oni nie chcieli uwierzyć w to, że Polacy byli kiedyś bohaterami igrzysk, że też odnosiliśmy sukcesy. To dobra forma przypomnienia, a może uświadomienia im tego - dodał dwukrotny (1972, 1976) srebrny

medalista olimpijski w kolarstwie szosowym w wyścigu drużynowym.

Do czytania komiksów przyznał się również chodziarz Robert Korzeniowski. - Sam je kiedyś kupowałem. Każdy z nas poczuł się supermanem, czyli bohaterem. Dobrze jest z pewnym sentymentem wrócić do tego, co sami zrobiliśmy. Taka forma się nie przeżyła i jestem przekonany o tym, że odbiór będzie szeroki. Cieszę się, że wszystko to, co nawiązuje do idei igrzysk, przybiera tak różne postacie przekazu - skomentował czterokrotny złoty medalista olimpijski (1996, 2000 na 20 i 50 km, 2004).

W kolekcji ukażą się:

1. Hubert Wagnersiatkówka
2. Adam Małyszskoki narciarskie
3. Bronisław Malinowskilekka atletyka
4. Jacek Wszołalekka atletyka
5. Jerzy Pawłowskiszermierka
6. Bogdan Wentapiłka ręczna
7. Janusz Kusocińskilekka atletyka
8. Kazimierz Górskipiłka nożna
9. Andrzej Grubbatenis stołowy
10. Robert Sycz i Tomasz Kucharskiwioślarstwo
11. Adam Królikiewiczjeździectwo
12. Otylia Jędrzejczykpływanie
13. Waldemar Legieńjudo
14. Ryszard Szurkowskikolarstwo
15. Robert Korzeniowskilekka atletyka
16. Waldemar Baszanowskipodnoszenie ciężarów
17. Zbigniew Pietrzykowskiboks
18. Władysław Kozakiewiczlekka atletyka
19. Władysław Komarlekka atletyka
20. Renata Mauer-Różańskastrzelectwo
Zobacz także
  • Polscy olimpijczycy o bojkocie igrzysk
Skomentuj:
Seria komiksów o polskich olimpijczykach
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje