Wojewoda małopolski chce pozbyć się szybko podległych mu firm

11.04.2008 00:00
Siedem przedsiębiorstw państwowych czynnie prowadzących działalność gospodarczą pozostaje pod nadzorem właścicielskim wojewody małopolskiego. Jak zapowiada wojewoda Jerzy Miller, ich prywatyzacja lub komercjalizacja powinna się jak najszybciej zakończyć.
"Zadania stojące po stronie wojewody, jako organu założycielskiego, są na ukończeniu. Podmiot publiczny to fatalny właściciel i prowadzący działalność gospodarczą, dlatego trzeba te zadania jak najszybciej zakończyć" ? powiedział PAP w piątek wojewoda Miller.

Według niego strategia dotycząca państwowych firm jest jednoznaczna: jak najszybciej doprowadzić do ich prywatyzacji, a tam gdzie jest to niemożliwe do komercjalizacji poprzez przekształcenie w spółki Skarbu Państwa. Najczęstszą przeszkodą w prowadzeniu prywatyzacji jest niewyjaśniona sytuacja prawna nieruchomości znajdujących się w posiadaniu państwowych podmiotów.

Najbardziej zaawansowana jest prywatyzacja PKS w Nowym Targu, dla którego na inwestora strategicznego wybrano w drodze rokowań Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) w Łodzi. Zarządzenie o prywatyzacji przedsiębiorstwa wydał wojewoda małopolski, zgodę wraził też dyrektor Delegatury Ministra Skarbu Państwa w Krakowie. Cały proces powinien zakończyć się w ciągu kilku miesięcy.

W toku postępowania przygotowawczego do prywatyzacji bezpośredniej znajduje się Przedsiębiorstwo Geologiczne Budownictwa Wodnego "Hydrogeo" w Krakowie. W połowie roku ma zostać wydana opinia powołanego przez wojewodę zespołu ds. prywatyzacji w sprawie możliwości prywatyzacji bezpośredniej tego przedsiębiorstwa.

W przypadku dwóch podmiotów: Przedsiębiorstwa Robót Drogowo- Mostowych w Wadowicach oraz Zakładu Przemysłu Drzewnego "Rudy" w Tarnowie wojewoda negatywnie rozpatrzył wniosek o prywatyzację bezpośrednią, w związku z czym jedyną formą ich przekształceń własnościowych będzie komercjalizacja. Zarządca ZPD "Rudy" w strategii przedsiębiorstwa na najbliższe lata zapowiedział złożenie takiego wniosku do ministra skarbu w drugim kwartale tego roku. W przypadku PRD-M w Wadowicach wniosek złoży organ założycielski do połowy maja tego roku.

Pozostałe trzy przedsiębiorstwa: Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich i Turystycznych w Krakowie (PUHiT), Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Olkuszu oraz Fabryka Wentylatorów "OWENT" w Olkuszu zostały skomercjalizowane w ostatnich tygodniach (PUHiT) lub wnioski o komercjalizację znajdują się na zaawansowanym etapie rozpatrywania w resorcie skarbu (olkuskie PRD i OWENT).

Skomentuj:
Wojewoda małopolski chce pozbyć się szybko podległych mu firm
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje