Bury: ponad 105,7 mln zł wypłaconych rekompensat za mienie zabużańskie

09.04.2008 00:00
Wartość rekompensat za mienie zabużańskie, wypłaconych do końca lutego br., wyniosła ponad 105,7 mln zł - poinformował w środę w Sejmie wiceminister skarbu Jan Bury.
Do końca lutego br. resort skarbu przekazał do Banku Gospodarstwa Krajowego dane osób uprawnionych do wypłaty 3 tys. 654 rekompensat. BGK wypłacił z Funduszu Rekompensacyjnego 3 tys. 185 odszkodowań na łączną kwotę ponad 105,7 mln zł.

Obecnie stan środków funduszu wynosi ponad 797 mln zł. Jak mówił Bury podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu, "środki te gwarantują całkowitą płynność wypłat rekompensat w latach 2008-2009".

Ustawa o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza granicami RP przyznaje uprawnionym osobom rekompensatę w wysokości 20 proc. wartości mienia.

Ostateczny termin składania wniosków o stwierdzenie prawa do odszkodowania upływa 31 grudnia 2008 r. Należy je składać do wojewodów.

Wiceminister skarbu poinformował, że ok. 60 tys. osób oczekuje na rekompensaty za mienie zabużańskie. Dodał, że łączna wartość rekompensat za mienie zabużańskie ma wynieść ok. 1 mld zł. Średnio na uprawnioną osobę przypada ok. 100 tys. zł odszkodowania.

Obecnie w fazie uzgodnień międzyresortowych znajduje się projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie. "Usprawni on procesy odwoławcze od decyzji wojewodów i przyspieszy wypłatę odszkodowań" - zapewnił wiceminister.

Bury prognozuje, że weryfikacja wniosków o stwierdzenie prawa do rekompensaty może zająć jeszcze 3 lata.

Skomentuj:
Bury: ponad 105,7 mln zł wypłaconych rekompensat za mienie zabużańskie
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje