Sowińska: Seks dozwolony od lat 18

PRZEGLĄD PRASY. Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska chce, by kodeks karny zabraniał kontaktów seksualnych z osobami poniżej 18. roku życia - podaje "Dziennik" powołując się na tekst wystąpienia Sowińskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Zakazać seksu przed 18 rokiem życia? zagłosuj - Ochrona praw dziecka zaczyna się od momentu poczęcia, a kończy wraz z osiągnięciem pełnoletności. Ustawodawstwo nie do końca wprowadza tę zasadę w życie np. w odniesieniu do zachowań o charakterze seksualnym - przekonywała Sowińska podczas konferencji "Tydzień prawników na KUL". Jak dodała, należy tu objąć ochroną osoby niepełnoletnie, a nie - jedynie dzieci do 15. roku życia.- Pani Sowińska wciąż twórczo pracuje nad ośmieszeniem swego urzędu - mówi wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski. Jak pisze "Dziennik", "inicjatywa nie podoba się też w prawicowym PiS". Joanna Kluzik-Rostkowska doradza Sowińskiej "pogłębioną analizę" nt. wiedzy młodych Polaków o seksie. Jak dodaje, podwyższenie granicy wieku byłoby martwym przepisem. Propozycję Sowińskiej krytykują też Magdalena Środa i Joanna Senyszyn.

Seksuolog i pedagog prof. Zbigniew Izdebski zwraca uwagę na to, że przepis taki byłby sprzeczny z innymi: polskie prawo dopuszcza, by 16-latka wyszła za mąż.