Polski rynek usług ochrony atrakcyjny dla inwestorów

25.02.2008 00:00
- Polski rynek usług ochrony będzie się konsolidował; spodziewany jest też dalszy wzrost popytu na usługi ochroniarskie, średnio 13 proc. rocznie - wynika z prognoz Societe Generale Asset Management (SGAM).
Partner w SGAM Jacek Pogonowski powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że rok temu wartość polskiego rynku usług ochrony przekroczyła 4,5 mld zł. Na rynku działa jednak ok. 3 tys. licencjonowanych firm ochroniarskich. Analitycy prognozują przejście do modelu niemieckiego, gdzie 25 firm kontroluje połowę rynku.

SGAM Eastern Europe Fund, czyli fundusz private equity, który działa na rynkach Europy Wschodniej przejął w lutym większościowy pakiet udziałów w firmie ochroniarskiej Skorpion. SGAM nie podało wielkości pakietu ani wartości transakcji. Skorpion jest na 4-5 miejscu na polskim rynku firm ochroniarskich, ma "kilka procent" udziału w rynku.

Pogonowski poinformował, że w planach Skorpiona są zakupy innych firm z tego rynku. W perspektywie kilkuletniej (ok. 3 lat) SGAM zamierza odsprzedać posiadane akcje innemu inwestorowi lub wprowadzić Skorpiona na giełdę. W ub.r. przychody Skorpiona wyniosły 100 mln zł. Zysk netto przekroczył 5 mln zł.

Specjaliści SGAM uważają, że w Polsce będzie rósł popyt na usługi ochrony zarówno ze strony firm i instytucji, jak i klientów indywidualnych.

W branży ochroniarskiej spodziewany jest wzrost cen związany z rosnącymi wynagrodzeniami. Konsolidacja ma być sposobem dostosowania cen do możliwości zbytu usług ochroniarskich, ponieważ pozwala ograniczać część kosztów.

Polski rynek usług ochrony jest już na tyle duży, że firmy ochroniarskie stają się same inwestorami. Kilka dni temu właściciel Solid Security, Andrzej Szymanowski, otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego zgodę, by do 31 marca br. kupił ponad 50 proc. akcji znajdującego się w upadłości Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Partner.

SGAM Eastern Europe Fund dysponuje 156 mln euro na inwestycje. Po zakupieniu udziałów w spółce ciastkarskiej Fornetti i inwestycji w spółkę Skorpion, planuje w tym roku jeszcze 1-2 inwestycje w Polsce, a także w Rumunii, Ukrainie i krajach nadbałtyckich. Do końca br. fundusz chce zainwestować 30-40 proc. posiadanych środków.

Pogonowski poinformował też, że w Komisji Nadzoru Finansowego znajduje się obecnie wniosek Societe Generale Asset Management o zgodę na utworzenie towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz funduszu zamkniętego, który ma inwestować w Europie Środkowo- Wschodniej. Fundusz ma zebrać 150-400 mln zł, jego certyfikaty będą notowane na warszawskiej giełdzie. Chce skierować swoją ofertę m.in. do otwartych funduszy emerytalnych.

Skomentuj:
Polski rynek usług ochrony atrakcyjny dla inwestorów
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje