''Krakowiak'' i ''Oczko'' skazani na 25 lat więzienia

"Krakowiak" i "Oczko" skazani na 25 lat więzienia, "Zdzicho" na dożywocie - to wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach w najgłośniejszej ostatnio sprawie dotyczącej przestępczości zorganizowanej, ws. tzw. gangu "Krakowiaka".
Zgodnie z wyrokiem, "Krakowiak" będzie mógł się ubiegać o warunkowe przedterminowe zwolnienie najwcześniej po 20 latach, "Zdzicho" - po 30. Pozostałym 28 oskarżonym sąd wymierzył kary od 3,5 roku w zawieszeniu do 10 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Wyrok jest nieprawomocny. Sędzia Grażyna Łukaszewicz odczytywała go przez dwie godziny.

Janusz T., ps. Krakowiak - szef gangu, Marek M. ps. Oczko - szef mafii szczecińskiej oskarżony o zlecenie ludziom "Krakowiaka" zabójstwa i Zdzisław Ł., ps. Zdzicho, uważany za egzekutora gangu to trzej najważniejsi spośród 31 oskarżonych w największym procesie grupy "Krakowiaka".

Proces gangu "Krakowiaka" trwał aż siedem lat, oskarżeni odpowiadali za 57 przestępstw, od części z nich zostali uniewinnieni. Postawiono najcięższe zarzuty, m.in. czterech zabójstw, napadów rabunkowych, pobić, porwań, handlu bronią i narkotykami. Sąd zezwolił na obecność mediów podczas ogłoszenia wyroku, utajnił jednak jego uzasadnienie, m.in. z uwagi na bezpieczeństwo świadków koronnych.

Kilka odpryskowych spraw zakończyło się już wyrokami Np. w październiku 2004 r. Sąd Okręgowy w Katowicach wymierzył Januszowi T. i 10 innym oskarżonym kary od 3 do 7 lat więzienia za rozboje i wyłudzenia, dokonane w 1997 roku. Sam "Krakowiak" został skazany na 6 lat więzienia. Przed rokiem katowicki sąd apelacyjny zwrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia. W połowie listopada 2004 r. katowicki sąd skazał Janusza T. na 13 lat więzienia w sprawie napadów rabunkowych popełnionych w latach 90.

Gang "Krakowiaka" był - zdaniem prokuratury - jedną z najgroźniejszych grup przestępczych działających w kraju. Podporządkowali sobie kilka innych gangów. Grupa "Krakowiaka" została rozbita na początku 1999 roku.