Czesi oddadzą Polsce 370 hektarów ziemi

Jest szansa, że przybędzie powierzchni Opolszczyźnie. Ma to nastąpić kosztem obszaru naszych sąsiadów Czech. Dlaczego? Czesi mają wobec Polski dług terytorialny. Jest on następstwem regulacji granic z 1958 roku.
Po wojnie podstawą wytyczenia polsko-czechosłowackiej granicy był protokół międzyrządowy sporządzony w Pradze 23 września 1955 r. Ostatecznie przyjęto na mapie 85 poprawek. Polska zyskała 837 hektarów, a Czechosłowacja ponad 1200. Powstała różnica blisko 370 hektarów na niekorzyść państwa polskiego. Być może czeską rekompensatą będą tereny graniczące z województwem opolskim.

- Czesi dążą do uregulowania tego długu - powiedział Jacek Sońta z biura prasowego Komendy Głównej Straży Granicznej. Jego zdaniem strona czeska proponuje wyrównanie długu terytorialnego w dwóch etapach. W pierwszym etapie do Polski mają zostać przyłączone 132 hektary. Tereny przeznaczone na oddanie w drugim etapie nie są jeszcze znane.

Przeciwko oddaniu Polsce ziemi protestują starostowie czeskich gmin przygranicznych. Zwrotem terytorialnego długu zajmuje się od 1995 roku Stała Polsko-Czeska Komisja Graniczna przy MSWiA.

Skomentuj:
Czesi oddadzą Polsce 370 hektarów ziemi
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX