Gross: Wpiszę sobie "wampira historiografii" w CV

16.01.2008 09:36
Jan Tomasz Gross

Jan Tomasz Gross (Fot. Wojciech Matusik / AG)

Zdaniem Tomasza Grossa "skandalem dla Polski" będzie, jeśli otrzyma wezwanie do prokuratury. Autor "Strachu" na antenie RMF FM odpierał zarzuty przeciwników i cieszył się z zainteresowania książką.
- To będzie skandal szalony dla Polski, jeśli prokuratura mnie wezwie - stwierdził Gross- czy ja się stawię? Oczywiście, że się stawię. - podkreślił.

Autor zaznaczył, że jeśli zostanie oskarżony o znieważanie narodu polskiego uzna to za wyzwanie i okazję do zrobienia wielkiego procesu. Podkreślił, że nie zamierza uciekać przed prokuraturą.

Gross wyznał, że bardzo cieszy się z tego, że Janusz Kurtyka z IPN nazwał go "wampirem historiografii" - To się jeszcze nie zdarzyło żadnemu z moich kolegów. Ja to sobie wpiszę w CV - podkreślił historyk.

Kardynał Dziwisz się myli

Gross przyznał, że zmartwiła go krytyka ze strony kard. Stanisława Dziwisza. W liście do wydawnictwa Znak kardynał wyraził ubolewa nad faktem wydania książki, która, jego zdaniem, "budzi demony antypolskości i antysemityzmu jednocześnie".

- Bardzo mi przykro z tego powodu. Moim zdaniem kardynał się myli - stwierdził historyk, zaznaczając, że bardzo chciałby móc podyskutować z Dziwiszem na ten temat.

- Uważam, że jest dokładnie odwrotnie. - polemizuje z kardynałem autor książki - Pisanie prawdy o okresie, bardzo trudnej prawdy, wyzwala a nie zniewala

Jego zdaniem najprawdopodobniej ktoś nieżyczliwy podsunął taką interpretację książki kardynałowi, który nie miał raczej czasu jej przeczytać ponieważ wyszła bardzo niedawno.

Zachwyt autora

Całe zamieszanie związane z jego publikacją Gross skomentował krótko - Autor zawsze jest zachwycony kiedy czytają jego książki.Zobacz także
  • Nęcek: ?Strach" to moneta tylko z orzełkiem
  • Jan Tomasz Gross Dziwisz: "Strach" budzi demony antypolskości i antysemityzmu
  • Jan T. Gross Strach w Polsce
Skomentuj:
Gross: Wpiszę sobie "wampira historiografii" w CV
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje