Hiszpański hymn narodowy będzie miał wreszcie tekst

Hiszpanie wreszcie mogą zaśpiewać swój hymn narodowy. Do tej pory mogli tylko nucić melodię, ponieważ hymn nie miał tekstu.
Obecny rząd zdecydował się zmienić tę sytuację i ogłosił konkurs na słowa do hymnu. Wyniki konkursu są już znane.

"Viva Espana! Śpiewajmy wszyscy razem, różnymi głosami ale jednym sercem" - tak będzie rozpoczynał się hiszpański hymn narodowy. Zespół ekspertów składający się z kompozytorów, historyków i znawców literatury przejrzał ponad 2.000 propozycji tekstów. Spośród nich wybrano najbardziej oddające ducha narodu hiszpańskiego. Na ich podstawie stworzono 4 zwrotki hymnu, które, zdaniem komisji, najlepiej współgrają z jego linią melodyczną.

Należy jednak pamiętać, że Hiszpania to kraj w którym ludzie mówią czterema różnymi językami. Pojawiły się zatem natychmiast uwagi, dlaczego hymn jest tylko w języku kastylijskim, powszechnie znanym jako hiszpański język urzędowy, i głosy, że takiego hymnu nie będą śpiewać na przykład Baskowie, którzy są bardzo przywiązani do swojego języka.

Pomimo tych krytycznych uwag już zapowiedziano pierwsze publiczne wykonanie hymnu z nowym tekstem. Odbędzie się ono 21 stycznia w siedzibie parlamentu, a wykonawcą będzie sam mistrz - Placido Domingo.