Zmarł Edmund Hillary, pierwszy zdobywca Mt Everest

11.01.2008 00:00
Sir Edmund Hillary - zdjęcie z 2003 r.

Sir Edmund Hillary - zdjęcie z 2003 r. (Fot. Ross Setford / AP)

Edmund Hillary, nowozelandzki himalaista, który przeszedł do historii jako pierwszy zdobywca Mount Everestu, zmarł w piątek w wieku 88 lat - powiadomiła premier Nowej Zelandii Helen Clark.
- Legendarny alpinista, poszukiwacz przygód i filantrop jest najbardziej znanym Nowozelandczykiem, jaki kiedykolwiek żył - oznajmiła Clark.

Edmund Hillary dokonał pionierskiego wejścia na Mount Everest wraz z Szerpą Tenzingiem Norgayem 29 maja 1953 roku. - Załatwiliśmy drania - powiedział do towarzyszy wyprawy po zejściu ze szczytu, a dzięki relacji BBC słowa te usłyszał cały świat.

W szeregu wielkich poszukiwaczy przygód stawiają go również inne wyczyny: zdobył m.in. oba bieguny i pokonał łodzią motorową rzekę Ganges od jej ujścia aż do źródeł.

Pomimo rozgłosu Sir Hillary - tytuł szlachecki nadała mu brytyjska królowa Elżbieta II - słynął ze skromności. Dopiero po śmierci Teniznga Norgaya przyznał, że jako pierwszy stanął na szczycie najwyższej góry świata. Także premier Nowej Zelandii przypomniała, że Hillary "uważał się za przeciętnego Nowozelandczyka, choć był kolosem".

Działalność filantropijna zdobywcy Everestu koncentrowała się wokół założonego przez niego funduszu powierniczego Himalayan Trust, prowadzącego akcje pomocy dla Szerpów.

Sir Hillary, którego podobizna widnieje na nowozelandzkim banknocie pięciodolarowym, pełnił również funkcję ambasadora tego kraju w Indiach, Nepalu i Bangladeszu.

Podczas wizyty w Polsce, w czerwcu 2004 roku, Hillary otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, którym uhonorował jego działalność prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Nie podano przyczyny śmierci Edmunda Hillary'ego, jednak nowozelandzkie media donoszą, że od pewnego czasu chorował na zapalenie płuc.

Skomentuj:
Zmarł Edmund Hillary, pierwszy zdobywca Mt Everest
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje