Nowy wyrok za odmowę badań prenatalnych

Odszkodowanie w kwocie 192 tys. złotych plus odsetki zasądził małżeństwu Wojnarowskim sąd okręgowy z Łomży w sprawie za odmowę wydania skierowania na badania prenatalne
Sąd przyznał również w sumie 2200 zł miesięcznie jako renty - za utratę możliwości pracy i zwiększone obciążenia utrzymania dziecka. Państwo Wojnarowscy domagali się wysokiego odszkodowania oraz renty dla córki, która urodziła się z rzadką wadą genetyczną.

Sprawa przed różnymi sądami trwała prawie sześć lat. Dwa lata wcześniej państwu Wojnarowskim urodziła się córka z genetyczną chorobą stawów i kości. Dziewczynka nie rośnie, choć jej wewnętrzne organy rozwijają się prawidłowo. Stąd też jej ciągłe kłopoty ze zdrowiem. Dziś Monika chodzi do drugiej klasy szkoły podstawowej. Sąd jednak nie zajmował się przyznaniem renty z powodu choroby, a dlatego, że dziecko w ogóle się urodziło. Kiedy Barbara Wojnarowska była w ciąży z Moniką, podczas badań kontrolnych wykryto, że płód może mieć wadę genetyczną. Było to o tyle prawdopodobne, że pierwsze jej dziecko urodziło się też z taką chorobą. Badania prenatalne mogły potwierdzić bądź wykluczyć takie rozpoznanie. Jednak na badanie nie wyrazili zgody lekarze ze szpitala w Łomży.

Wcześniej sądy przyznały Wojnarowskim 60 tys. zł jako różne rekompensaty. Dzisiaj kwoty zostały zwiększone.

Cieszę się z tego wyroku, ale te pieniądze dalej są wirtualne - mówi Barbara Wojnarowska.

Wyrok łomżyńskiego sądu nie ma klauzuli natychmiastowej wykonalności. A pełnomocnik szpitala zapowiedział złożenie apelacji.

Zobacz także
  • Dzieci Wojnarowskich rozpoczną leczenie
Skomentuj:
Nowy wyrok za odmowę badań prenatalnych
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje