Aleksandra Jakubowska uniewinniona w procesie o "lub czasopisma"

20.12.2007 12:49
18.12.2007, Aleksandra Jakubowska na sali sądowej

18.12.2007, Aleksandra Jakubowska na sali sądowej (Fot. Albert Zawada / AG)

Aleksandra Jakubowska oraz b. prawnicy KRRiT i ministerstwa kultury zostali w czwartek uniewinnieni od zarzutu bezprawnych zmian w rządowym projekcie ustawy o rtv. Na rok więzienia w zawieszeniu sąd skazał tylko Janinę S. z KRRiT, za usunięcie z projektu słów "lub czasopisma". Według byłego premiera Leszka Millera ten wyrok to porażka raportu Ziobry, a prokuratura się tym oskarżeniem ośmieszyła. Zbigniew Ćwiąkalski polecił prokuraturze złożenie apelacji od tego wyroku.
Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Jakubowska - wiceminister kultury w rządzie Leszka Millera - nie może karnie odpowiadać za przekroczenie uprawnień i bezprawne dokonanie w marcu 2002 r. zmian w ustawie taki sposób, że prywatyzacja telewizji regionalnej byłaby niemożliwa (rząd - według prokuratury - dopuścił możliwość prywatyzacji Polskiej Telewizji Regionalnej SA za zgodą ministra skarbu).

Jakubowska uniewinnionaBezprawnie usunęli słowa ''lub czasopisma''?

Janinie S. i Iwonie G. z KRRiT oraz Tomaszowi Ł. z resortu kultury prokurator zarzucił, że z projektu bezprawnie usunęli słowa "lub czasopisma". Ich brak miał - według prokuratury - oznaczać, że wydawcy czasopism mogliby kupić ogólnopolską telewizję, a wydawcy dzienników - nie.

Na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata i 3-letni zakaz pełnienia funkcji związanych z tworzeniem prawa skazana została tylko Janina S. - b. szefowa departamentu prawnego KRRiT. Tomasz Ł. i Iwona G. zostali uniewinnieni.

Prokurator chciał dla całej czwórki podsądnych kar po 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat i 36 tys. zł grzywny, a ponadto 10-letniego zakazu sprawowania funkcji związanych z tworzeniem prawa Jakubowskiej oraz Janinie S. z KRRiT. Wszyscy oskarżeni i ich obrońcy wnieśli o uniewinnienie.

Miller: Prokuratura się ośmieszyła

- Prokuratura się ośmieszyła tym oskarżeniem - skomentował wyrok były premier Leszek Miller. Oskarżenie był absurdalne. Jakubowska była oskarżona o to, że realizowała politykę rządu - mówił Miller. Jego zdaniem prokuratura ryzykowała ośmieszenie, bo Sejm przyjął raport Ziobry, zresztą większością dwóch głosów. Ten wyrok, to zdaniem Millera porażka raportu Ziobry, który został uchwalony ze względów politycznych.

- Wątek, który był przedmiotem wyroku sądu, to poboczna sprawa w pracy komisji - mówi jej były przewodniczący Tomasz Nałęcz. Komisja udowodniła ponad wszelką wątpliwość, że w tekście ustawy znalazła się treść, która nie została uchwalona przez rząd - mówił Nałęcz. Jego zdaniem sąd uniewinnił Jakubowską, bo pewnie nie udało się połączyć zmian dokonywanych w ustawie z jej osobą, a sąd rozstrzygnął wątpliwości na jej korzyść.

Ziobro: Komisja śledcza pokazała patologie

- Komisja śledcza ds. afery Rywina wskazała mechanizmy patologii. To, że nie doszło do przestępstwa, nie oznacza, że tej patologii nie było - tak członek ówczesnej komisji Zbigniew Ziobro (PiS) skomentował uniewinnienie Aleksandry Jakubowskiej.

Ziobro zwrócił jednocześnie uwagę, że jest to wyrok pierwszej instancji i - jego zdaniem - znając materiał dowodowy "prokuratura zdecyduje się skierować apelację do sądu wyższej instancji". - Rozumiem, że zadaniem prokuratury będzie dokonać oceny motywów tego wyroku i podjąć decyzję, czy podziela ten wyrok czy będzie kierować apelację - dodał poseł PiS.

Sąd: To było: szukanie paragrafu na człowieka

- Takie działanie sprawia wrażenie szukania paragrafu na człowieka - tak sędzia Ireneusz Szulewicz ocenił zarzut postawiony Aleksandrze Jakubowskiej, od którego została uniewinniona.

Sama Jakubowska była bardzo zadowolona z wyroku. Oceniła, że zarzut postawiony jej przez prokuraturę sprowadzał się do tego, że broniła interesu skarbu państwa. Pytana zaraz po jego ogłoszeniu czy wróci do polityki oświadczyła, że "nigdy".

Ministerstwo Sprawiedliwości poleca złożenie apelacji

W związku z dzisiejszym wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie Pani Aleksandry Jakubowskiej, Prokurator Generalny Zbigniew Ćwiąkalski polecił prokuraturze złożenie apelacji od tego wyroku - napisano w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości. W chwili obecnej nie można ustosunkować się do wyroku, gdyż nie zostało jeszcze sporządzone pisemne uzasadnienie - głosi komunikat.

Skomentuj:
Aleksandra Jakubowska uniewinniona w procesie o "lub czasopisma"
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje