Jezuici molestowali Eskimosów?

19.11.2007 11:09
Zakon jezuitów wypłaci rekordowe odszkodowanie w związku ze skargą 110 Eskimosów ws. molestowania seksualnego. Odszkodowanie wyniesie łącznie 50 mln dolarów - podaje "The Los Angeles Times".
Jezuici zgodzili się na odszkodowanie, zaznaczając jednak, że w całej sprawie są nadal kwestie, które należy wyjaśnić. - Jesteśmy zaskoczeni i rozczarowania postępowaniem prawników Eskimosów, którzy skupili się na szkodzeniu naszej działalności misjonarskiej - ocenia John D. Whitney, prowincjał jezuitów.

Jednak sprawę szybko załatwiono polubownie: adwokaci stron porozumieli się ws. odszkodowania pocztą elektroniczną. - Potwierdzam, że osiągnęliśmy porozumienie - napisał w piątek adwokat jezuitów Richard K. Hansen do głównego adwokata Eskimosów Kena Roosa. - Wypłacimy powodom 50 mln dolarów w zamian za wycofanie wszelkich skarg i roszczeń wobec członków zakonu jezuitów - pisze Hansen.

W porozumieniu nie było mowy o przyznawaniu się do winy. Roosa zagwarantował, że wobec żadnego z duchownych nie zostaną wysunięte zarzuty kryminalne. Śledztwo wykazało, że oddalone od ośrodków miejskich eskimoskie wsie były terenem, na które diecezje prawdopodobnie "zsyłały" kłopotliwych duchownych, niejako pozbywając się ich.

Władze zakonu jezuitów zaprzeczają tym oskarżeniom, dowodząc, że wysłanie księży i misjonarzy na tereny Eskimosów było prestiżowym wyróżnieniem dla najbardziej gorliwych w wierze i najodważniejszych duchownych. - Wioski Eskimosów to najtrudniejsze tereny misyjne na świecie - twierdzą jezuici.

Eskimosi uważają jednak, że ich odcięte od świata i pozbawione sądów wsie to idealne miejsce dla księży molestujących dzieci. Donosiła też o tym prasa: w 2005 "Times" opublikował historię o jezuicie Josephie Lundowskim, podejrzanego o molestowanie w latach 1968-75 prawie wszystkich chłopców z dwóch wiosek na wyspie Św. Michała.

Mężczyźni podający się za ofiary Lundowskiego - obecnie 40- i 50-latkowie - mówią, że przez księdza mieli popadli w alkoholizm, byli agresywni mieli problemy emocjonalne, a część próbowała nawet popełnić samobójstwo. Trzymali swoje przeżycia w tajemnicy do czasu serii skandali w Kościele katolickim w USA w 2002.

W tym roku archidiecezja Los Angeles wypłaciła 660 mln dolarów odszkodowań dla 550 pozywających ws. molestowania seksualnego przez księży. Diecezja San Diego wypłaciła 198 milionów dla 144 domniemanych ofiar.

Zobacz także
Skomentuj:
Jezuici molestowali Eskimosów?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje