Maszeruje Marsz Równości - relacja

O godz. 15 spod Krzyży na pl. Mickiewicza wyruszył Marsz Równości. Kilkuset demonstrantów przeszło trasą: ul. Święty Marcin, Aleje Marcinkowskiego, pl. Wolności.


16.20 - Marsz się zakończył. Demonstranci roszchodza się i wsiadaja do tramwajów. Za nimi idą jednak agresywni przeciwnicy marszu. Policja zatrzymuje tramwaje i wyprasza część pasażerów.

16.00 - Między ul. Paderewskiego a al. Marcinkowskiego policja zrobiła szpaler, odgradzając od demonstrujących grupe kilkudziesięciu agresywnych przeciwników marszu. Psy! - krzyczeli do policjantów.

15.58 - Przy tablicy upamiętniającej Powstańców Wielkopolskich starszy pan prosi:: - Nie profanijcie tego miejsca, mój ojciec tu przysiege skłądał. Demonstranci mijają go z uśmiechami, po chwili widać, że otaczaja tablicę, nikt na niej nie staje.

15.56 - Marsz wszedł już na pl. Wolności. Wszyscy bili brawo policji. Teraz trawaja przemówienia. - Na kilka godzin to Poznań, a nie Paryż czy Londyn stał się stolica tolerancji - mówił jeden z organizatorów Sergiusz Wróblewski.

15.49 - marsz wchodzi już na pl. Wolności. Na demonstrantów poleciało kilka jajek.

15.43 - Marsz doszedł już do skrzyżowania al. Marcienkowskiego z Podgórną. - Zboczeńcy, wyp... - skanduja przeciwnicy marszu.

15.36 - Zboczeńcy! Pedały - skandują młodzieńcy skryci w wielkich kaputurach. - Homofobia da się leczyć - odpowiadają demonstranci.

15.32 - Marsz dochodzi do skrzyżowania z ul. Ratajczaka. W zeszłym roku tu czekali na demonstrujących członkowie ONR. W tym roku nikogo nie ma. Demonstranci skanudją: Chcemy Polski solidarne, Dość łamania praw człowieka! Ktoś z komentuje: Do roboty, penery!

15.24 - Zamknięcie ulicy pod trase przemarszu spowodowało korki na okolicznych ulicach - zakorkowana jest 27 Grudnia. Pod plac Wolności, gdzie zakończy się Marsz podjechał opancerzony samochód policyjny na sygnale.

15.19 - Chcemy równości, chcemy tolerancji - skandują maszerujący. Są na wysokości Zamku. Wśród nich przeważają sooby młode, ale są też poznaniacy w starszym wieku i rodziny z dziećmi. Sporo osób obserwuje marsz z chodnika, robią pamiątkowe zdjęcia. Pod Collegium Historicum na Św. Marcinie zebrali się przeciwnicy Marszu. Policja jednak odcięła ich od demonstrantów.

15.10 - Demonstranci niosą tęczowe flagi i transparenty: Solidarni przeciw dyskryminacji, Solidarność naszą bronią i Każdy należy do jakiejś mniejszości. Wśród maszerujących są też dwie Drag Queens.

Po wygłoszeniu oświadczenia: Walczymy o równość i tolerację, marsz wyrusza na ul. Święty Marcin.

14.59 - Pod Krzyżami czuwa kilkunastu kombatantów. Jeden wymachuje artykułem z jakiejś gazety ze zdjęciem całujących się gejów w Berlinie. - Oni chcą do tego doprowadzić. Żeby i u nas tak było! - twierdzi. Inny wymachuje flagą i dowodzi: Oni są chorzy. Homoseksualistów należy leczyć.

14.56 - Ponad setka demonstrantów czeka na rozpoczęcie marszu. Pilnuje ich 400 policjantow.