Białoruś: neonaziści opluli Polaków skandując obelgi

Andrzej Poczobut, mar
11.11.2007 16:52
A A A Drukuj
Grupa gości zaproszonych z okazji Święta Niepodległości przez ambasadę polską w Mińsku została brutalnie zaatakowana przez neonazistów w drodze z kościoła do restauracji w centrum miasta - dowiedziała się Gazeta.pl. Neonaziści opluli kilku Polaków, krzycząc "Polska-k...", "White power" i wznosząc ręce w hitlerowskim geście.
Polska ambasada w Mińsku zaprosiła z okazji Święta Niepodległości działaczy mniejszości polskiej na Białorusi oraz innych gości, m.in. przedstawicieli dyplomacji na mszę do Czerwonego Kościoła oraz na uroczysty obiad do restauracji "Gościnny Dwór" w centrum miasta.

- Przed restauracją zaczepiła nas grupa neonazistów, ok. dziesięciu - mówi dla Gazeta.pl Igor Bancer, rzecznik Związku Polaków na Białorusi. Wykrzykując obelgi opluli kilku Polaków, m.in. Bancera.

Po chwili neonaziści uciekli.

- Nikogo z tych osobników osobiście nie znam. Jednego wcześniej widziałem na zdjęciach w Internecie jako uczestnika neonazistowskiego ruchu. Agresja była skierowana początkowo na mnie ale też ucierpieli i inni ludzie. Oni pluli na ludzi i krzyczeli "Polska k..." - powiedział Bancer.

Według niego, całe wydarzenie miało wyraźnie antypolski charakter. Bancer tłumaczy powściągliwość polskich dyplomatów w ocenie zdarzenia chęcią załagodzenia skandalu.

- Przeklinali pod adresem Bancera. Były wyrazy na k... On chciał odejść. Wtedy na niego pluli - powiedział Gazecie wiceprezes ZPB Józef Porzecki.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX