LiD: Wypowiedź premiera o narodzie jest skandaliczna

16.09.2007 20:14
Stary kotlet - mówił o informacjach Leppera  na konwencji PiS w Białymstoku premier Kaczyński

Stary kotlet - mówił o informacjach Leppera na konwencji PiS w Białymstoku premier Kaczyński (Fot. Wojciech Surdziel / AG)

Podlaski LiD uznał za "skandaliczną" i prezentującą treści "o charakterze ksenofobicznym" wypowiedź premiera Jarosława Kaczyńskiego w czasie niedzielnej konwencji PiS w Białymstoku. Szef rządu powiedział tam o konieczności zwycięstwa PiS, by "w Rzeczypospolitej Polskiej, żył jeden naród polski, a nie różne narody". Premier publicznie wzywa do eskalowania konfliktów na tle narodowościowym - uważają politycy LiD-u.
- Zwyciężymy, bo to zwycięstwo jest potrzebne Polsce. Jest potrzebne po to, by w tym państwie, w Rzeczypospolitej Polskiej, żył jeden naród polski, a nie różne narody. By Rzeczypospolita była całością, by wszystkie jej ziemie miały takie same prawa. By wszyscy Polacy mieli takie samo prawo do godności - powiedział Jarosław Kaczyński, kończąc swoje wystąpienie na konwencji. Wcześniej mówił o konieczności wyrównywania szans regionów biedniejszych, takich jak województwo podlaskie.

Oświadczenie LiD-u

Lewica i Demokraci wypowiedź premiera uważa za "skandaliczną". Przywołują z niej niedokładny jej cytat: "Musimy zwyciężyć, by tu na tej ziemi, żył jeden naród polski, a nie różne narody".

LiD uważa, że swoją wypowiedzią Jarosław Kaczyński "publicznie wzywa do eskalowania konfliktów na tle narodowościowym". W ocenie tego ugrupowania, to naruszenie konstytucji, w szczególności gwarancji poszanowania praw mniejszości narodowych zamieszkujących w Polsce.

"Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec pogardy, z jaką Jarosław Kaczyński potraktował dziesiątki tysięcy mieszkańców naszego województwa. Domagamy się od Prezesa Rady Ministrów publicznych przeprosin dla wszystkich Polaków, bez względu na narodowość, którzy poczuli się urażeni i znieważeni jego skandaliczną wypowiedzią" - głosi oświadczenie LiD.

"To haniebne"

"Publiczne prezentowanie przez Prezesa Rady Ministrów, w mieście dumnym ze swej wielonarodowości, ksenofobicznych i antydemokratycznych treści uważamy za haniebne. W słowniku ludzi cywilizowanych trudno jest znaleźć słowa, przy pomocy których tą wypowiedź należałoby ocenić" - piszą sygnatariusze listu, wśród nich kandydaci LiD w październikowych wyborach.

Województwo podlaskie uważane jest za jeden z najbardziej zróżnicowanych narodowościowo i wyznaniowo regionów Polski. Są tutaj największe w kraju skupiska mniejszości białoruskiej i litewskiej, żyją także Ukraińcy i Rosjanie.

Szacuje się, że połowa wyznawców prawosławia w kraju mieszka w tym regionie, a także duża grupa polskich wyznawców islamu.

Zobacz także
  • - Zwycięstwo PiS jest potrzebne Polsce - mówił premier Premier: Wczoraj był "kapiszon", dziś "stary kotlet"
Skomentuj:
LiD: Wypowiedź premiera o narodzie jest skandaliczna
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje