Prasa rosyjska o przedterminowych wyborach w Polsce

10.09.2007 10:59
Posłowie się rozeszli, ministrowie zostali - tak rosyjski dziennik "Wriemia Nowostiej" podsumowuje w poniedziałek piątkowe wydarzenia w polskim Sejmie. Według gazety, "bracia Kaczyńscy przechytrzyli opozycję".
Relacjonując debatę nad wnioskami o samorozwiązanie izby, "Wriemia Nowostiej" zauważa, że "w emocjonalnych wystąpieniach posłowie mówili o bankructwie PiS, które buduje autorytarne państwo oraz czyni normę życia politycznego ze śledzenia, podsłuchu, prowokacji, insynuacji i przecieków z instytucji państwowych".

- Jednak na lidera PiS nie miało to żadnego wpływu. Co więcej - Jarosław Kaczyński przeprowadził razem z bratem-prezydentem wyrafinowaną kombinację, za pomocą której ocalił swój mniejszościowy rząd i ministrów - podkreśla dziennik.

O sytuacji politycznej w Polsce piszą również rządowa "Rossijskaja Gazieta", "Gazieta" i "RBK-daily".

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" zaznacza, że badania opinii publicznej nie dają jednoznacznej odpowiedzi, kto po wyborach stanie na czele rządu. - Z danych <> wynika, że 19 proc. mieszkańców Polski za najlepszego kandydata na premiera uważa Jarosława Kaczyńskiego - odnotowuje dziennik.

Z kolei "Gazieta" wyraża pogląd, że "jeśli w wyniku przedterminowych wyborów większość w parlamencie uzyska PiS, (Jarosław) Kaczyński będzie mógł swobodnie kontynuować prospołeczne reformy, a także walczyć ze +skorumpowanymi elitami postkomunistycznymi+, które - jego zdaniem - mają silne pozycje w obecnym rządzie".

Natomiast "RBK-daily" konstatuje, że "rywale bliźniaków mają nadzieję, iż PiS przegra wybory, wszelako lewica jest w Polsce niepopularna, a na prawicy Kaczyńscy mają mało konkurentów". "Nie można wykluczyć, że bracia znów zwyciężą i że polityka zagraniczna Polski stanie się jeszcze bardziej radykalna" - zauważa dziennik.

"RBK-daily" podkreśla, że PiS świadomie poszła na ryzyko, jakie niosą w sobie wybory. - Po pierwsze, Kaczyńskim nie grozi marginalizacja: w razie zwycięstwa uzyskają pełną kontrolę nad krajem, a porażka uczyni z ich partii największą siłę opozycyjną - pisze gazeta. - Po drugie, swoim duchem PiS bardziej przypomina sektę: panuje w niej wojskowa dyscyplina, polski rewanżyzm i nieprzyjazny stosunek do Rosji. Nieprzypadkowo na partię głosuje głównie wschód kraju, który wchodził w skład imperium rosyjskiego. Siła Kaczyńskich tkwi w opętaniu - odbudowa Rzeczpospolitej interesuje ich bardziej, niż własna władza i pieniądze - dodaje "RBK-daily".

Dziennik zaznacza, że z najnowszych sondaży przedwyborczych wynika, że PiS rzeczywiście może wygrać wybory. - Wyborcom podobają się inicjatywy tej partii w sferze walki z mafią, a także poparcie dla rodziny i rolników - wyjaśnia "RBK-daily". Swój materiał gazeta tytułuje: "Bliźniacy na zawsze. Nowe wybory nie uratują Polski".

Zobacz także
  • Jarosław i Lech Kaczyńscy Francuska prasa o wyborach w Polsce
Skomentuj:
Prasa rosyjska o przedterminowych wyborach w Polsce
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje