Tajne wstrzymanie prac na obwodnicy Wasilkowie

24.08.2007
Dopiero wczoraj podlascy drogowcy przyznali, że 1 sierpnia wstrzymano prace budowlane nie tylko przy części obwodnicy Augustowa, ale i podobnej inwestycji omijającej Wasilków.
Przez trzy tygodnie od chwili tamtej decyzji na placu budowy pięciokilometrowej trasy trwającej od lutego zabezpieczano dotychczas wykonane roboty. Wczoraj prace ostatecznie zamarły. Nie wiadomo, na jak długo. Ale niewykluczone, że do czasu zakończenia procesu, jaki w sprawie tych dwóch inwestycji wytoczyła w marcu Polsce Komisja Europejska.

Zdaniem Brukseli obie obwodnice przebiegające częściowo przez tereny Natura 2000 wytyczono z naruszeniem prawa. Proces jeszcze się nie rozpoczął. Z powodu opieszałości polskich władz będzie prowadzony w trybie zwykłym. A to oznacza, że wyrok może zapaść nawet za dwa lata.

Budowę obwodnicy Wasilkowa rozpoczęto w błysku fleszy 15 lutego przy udziale przedstawicieli Ministerstwa Transportu. Już wtedy wszystko wskazywało na to, że jej przyszłość rozstrzygnie się przed unijnym sądem. Plac budowy odwiedził 23 kwietnia sam premier, zapewniając przy okazji dziennikarzy, że Polska sprawę przed Trybunałem wygra, bo w sporze ma rację. Trzy miesiące później sam inwestycję po cichu wstrzymał.

- Jestem zaskoczony. Z drugiej strony nie ukrywam, że spodziewałem się tego - powiedział na wieść o wstrzymaniu robót burmistrz Wasilkowa Antoni Pełkowski. Jego zdaniem teraz trzeba doprowadzić do jak najszybszego procesu przed Trybunałem. Nie wie, jak na tę informację zareagują mieszkańcy miejscowości, ale będzie się starał tonować nastroje.

- Trzeba się chłodno zastanowić, co robić dalej. Obawiam się, że blokady drogi w wywieraniu nacisków na rząd, by skutecznie zajął się tą sprawą, wiele nam nie pomogą - uważa burmistrz.

Pierwotnie wartą prawie 100 mln obwodnicę planowano oddać do ruchu w listopadzie 2008 roku. Ma ona połączyć prowadzącą do białoruskiej granicy drogę nr 19 z wiodącą na Litwę drogą nr 8. Dzięki niej z Wasikowa miały zniknąć TIR-y. Obecnie przez tę miejscowość przejeżdża ich ponad 900 dziennie.

Skomentuj:
Tajne wstrzymanie prac na obwodnicy Wasilkowie
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje