Szokujące przecieki z przesłuchania Kaczmarka

Służby specjalne inwigilowały syna Lecha Wałęsy - miał oświadczyć podczas zamkniętego posiedzenia sejmowej speckomisji Janusz Kaczmarek, były szef MSWiA.. "Dziennik" podaje, że Ziobro miał zbierać haki m.in. na Lecha Kaczyńskiego i jego córkę z mężem. A Roman Giertych w "Kropce nad i" powiedział, że pojawiły się zarzuty popełnienia przestępstwa przez Prezesa Rady Ministrów..
Szmajdziński po wyjściu z komisji: Kłamał również szef ABW - wideo 

Według informacji "Newsweeka" Kaczmarek oświadczył posłom, że ABW badała rzekomo podejrzane interesy młodego Wałęsy. Syn byłego prezydenta jest oburzony: - Ja nie prowadzę podejrzanych interesów. Ciekawe, co na mnie spreparowali - mówi "Newsweekowi" Jarosław Wałęsa, w tej chwili poseł PO.

Jak podaje "Newsweek" Kaczmarek ujawnił też posłom nowe szczegóły tragicznej akcji zatrzymania Barbary Blidy. Według niego Bogdan Święczkowski, szef ABW miał stwierdzić, że po zatrzymaniu katowicki Sąd Okręgowy na pewno aresztuje Blidę. - Nie po to zmienialiśmy ludzi w sądzie, żeby teraz nie jej nie aresztowali - miał (według Kaczmarka) oznajmić Święczkowski.

Kaczmarek miał opowiadać też o inwigilowaniu dziennikarzy. Wymienił dwa nazwiska: Macieja Dudę z "Rzeczpospolitej" oraz Wojciecha Czuchnowskiego z "Gazety Wyborczej". Obaj pisali krytyczne artykuły o działalności ministra sprawiedliwości.

Według "Dziennika" z zeznań Kaczmarka wynika, że Ziobro zbierał haki m.in. na Lecha Kaczyńskiego i jego córkę z mężem, syna Lechę Wałęsy, Andrzeja Leppera, Romana Giertycha, Adama Bielana, Michała Kamińskiego czy Jacka Piechotę.. Wiceszef speckomisji Jędrzej Jędrych z PiS zaprzeczył, że padły takie słowa.

"Posiedzi to zmięknie"

Jak podaje "Dziennik" Kaczmarek zeznał, że szef ABW powiedział byłemu już szefowi policji: - Jak Blida posiedzi trzy miesiące, to zmięknie. Miło do tego dojść tuż po zakończeniu tajnej narady z premierem, na tydzień przed tragiczną próbą zatrzymania Barbary Blidy.

Przecież nie możecie jej zamknąć, nie macie dowodów - miał powiedzieć - według Kaczmarka - były szef policji Konrad Kornatowski do szefa ABW, kiedy wychodzili z tajnej narady z premierem.

Jak Blida posiedzi trzy miesiące, to zmięknie - odpowiedział - według Kaczmarka - szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Bogdan Święczkowski.

Ale przecież o aresztowaniu decyduje sąd? - miał zapytać Kornatowski.

Nie po to przejmowaliśmy władzę, żeby sądy robiły coś wbrew nam - miał odpowiedzieć Święczkowski.

Graś: Zeznania Kaczmarka porażające

- Zeznania Janusza Kaczmarka nie są porażające, ale przerażające - powiedział Paweł Graś z PO, członek sejmowej komisji ds. służb specjalnych. - Z zeznań Kaczmarka wynika, że Zbigniew Ziobro posługiwał się ABW i prokuraturą w sprawach politycznych i że zostało naruszone prawo - skomentował inny członek komisji, Jerzy Szmajdziński z SLD. Dziś komisja przez pięć godzin przesłuchiwała Kaczmarka ws. Barbary Blidy. Jutro ciąg dalszy posiedzenia: b. szef MSWiA odpowie na pytania posłów.

- Jest taka opinia prawna, że przed tą komisją mogę mówić - powiedział Kaczmarek, pytany, czy przed komisją może mówić o szczegółach swojej wiedzy. Graś dodał zaś, że nie pytano byłego szefa MSWiA o tajemnice, lecz o nieprawidłowości, których nie można okrywać tajemnicą.

- Z zeznań wynika, że Ziobro ukrywał prawdę. Opinia publiczna została wprowadzona w błąd - ocenił Szmajdziński po wysłuchaniu zeznań Kaczmarka. - Tej sprawy nie wyjaśni prokuratura, tylko komisja śledcza - mówił Szmajdziński.

- Z zeznań wynika też, że Zbigniew Ziobro interesował się nie tylko konkurencją polityczną w opozycji, ale we własnej partii i to w takim wymiarze, żeby nikt nie wyrósł ponad niego - mówił poseł SLD.

Jak podkreślił, zeznania Kaczmarka w sprawie samobójstwa Blidy świadczą tylko przeciw Ziobrze, potwierdziły natomiast wersję, jaką premier przedstawił w wywiadach dla tygodnika "Wprost" i "Rzeczpospolitej".

Według Szmajdzińskiego, Zbigniew Ziobro nie poinformował Konwentu Seniorów, komisji ds. służb specjalnych ani Sejmu, że wiedział i interesował się sprawą B. Blidy. "Na naradzie u premiera ją referował, więc nie mógł znać sprawy ogólnie, tylko musiał być zorientowany w szczegółach - powiedział Szmajdziński.

Poseł SLD powiedział, że Kaczmarek nie przedstawił żadnych dokumentów popierających jego zeznania, ale nie mógł tego zrobić, bo nie pełni już swojej funkcji. Szmajdziński uważa, że potwierdzenie zeznań b. szefa MSWiA jest proste: wystarczy dotrzeć do paru dokumentów.

Graś: To przypomina działania StasiPodobnie skomentował zeznania b. ministra szef komisji, Paweł Graś z PO. Jego zdaniem, sprawą powinna zająć się komisja śledcza, bo tylko ona ma prawo do odtajnienia dokumentów, które potwierdziłyby wersję Kaczmarka. - Sejmowa komisja ds. służb specjalnych nie ma takich uprawnień - powiedział Graś. Jak dodał, z zeznań Kaczmarka wynika, że Ziobro posługiwał się ABW i prokuraturą w sposób "przywodzący na myśl działania Stasi albo Securitate Ceausescu."

Według Marka Biernackiego z PO, z informacji Kaczmarka wynika, że wokół ministra sprawiedliwości utworzyła się grupa ludzi, która zbierała informacje nie tylko nt. przeciwników politycznych, ale też ewentualnych rywali we własnej partii. Biernacki powiedział, że przedłużano śledztwa nawet w błahych sprawach, by gromadzić informacje dotyczące polityków opozycji, współkoalicjantów, kolegów z tej samej partii, dziennikarzy i wydawców mediów, by móc później wykorzystać takie materiały przeciw nim np. w walce politycznej.

Jędrych: To nie dowody, tylko opinie Kaczmarka

Jędrzej Jędrych, wiceprzewodniczący komisji z ramienia PiS-u powiedział, że zeznania Kaczmarka są "jednostronne i emocjonalne". - Dlatego musimy wysłuchać wersji drugiej strony - dodał.

Jedrych powiedział, że Kaczmarek w większości nie przedstawiał dowodów na nieprawidłowości, a jedynie swoje opinie i informacje "korytarzowe". Przyznał jednak, że gdyby okazały się one prawdziwe, oznaczałoby to, że państwo nie funkcjonowało właściwie.