Afganistan: 14 lipca dotrą dodatkowe pancerze dla Rosomaków

06.07.2007 00:00
Najprawdopodobniej 14 lipca do Afganistanu dotrze dodatkowe opancerzenie dla wykorzystywanych przez polski kontyngent misji ISAF kołowych transporterów opancerzonych (KTO) Rosomak - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do wojska.
Wcześniej zapowiadano, że dopancerzenie dotrze około 7 lipca. Z nieoficjalnych informacji wynika, że powodem opóźnienia jest brak zgody jednego z państw na przelot nad jego terytorium samolotu z opancerzeniem na pokładzie.

Dodatkowe pancerze dla 24 znajdujących się w Afganistanie Rosomaków zostaną zamontowane zaraz po ich dostarczeniu do polskich baz, m.in. do Sharany i Ghazni.

Stalowo-kompozytowe dopancerzenie zostało zaprojektowane i wyprodukowane przez izraelską firmę Rafael. Dostarczyła ona również dodatkowe pancerze dla używanych w Afganistanie przez kontyngent kanadyjski transporterów Piranha III.

Zaprojektowany przez fiński koncern Patria Rosomak wygrał pod koniec 2002 roku przetarg na nowy KTO dla Wojska Polskiego. Dotychczas Patria i Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach dostarczyły ponad sto tych pojazdów, a łączna produkcja ma wynieść 690 sztuk różnych wersji.

Na życzenie strony polskiej transporter poddano modyfikacjom. Kosztem redukcji opancerzenia zmniejszono jego masę i wymiary, zwiększając jednocześnie prędkość pływania.

W związku z koniecznością wykorzystania transportera w Afganistanie, po przeprowadzeniu dodatkowych testów postanowiono zaopatrzyć go w dodatkowe opancerzenie.

Obok zastosowanego ostatecznie pancerza stalowo-kompozytowego rozważano także montaż pancerza reaktywnego (z granatami unieszkodliwiającymi nadlatujące przeciwpancerne pociski kierowane) oraz obudowanie pojazdu - wzorem Amerykanów w Iraku - stalową klatką, detonującą pociski z rakietowych granatników przeciwpancernych.

Skomentuj:
Afganistan: 14 lipca dotrą dodatkowe pancerze dla Rosomaków
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje