Tylko 15 lat pracy w szkodliwych warunkach?

20.06.2007 00:00
PRZEGLĄD PRASY: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. zatrudnione w szczególnych warunkach lub charakterze nie miały prawa do emerytur pomostowych - pisze "Gazeta Prawna".
Projekt zakłada, że mogłyby one tak pracować tylko przez 15 lat, a później musiałyby zmienić zawód. Koszty przekwalifikowania zawodowego pokryłoby państwo lub pracodawcy.

Eksperci zwracają uwagę, że konieczne jest przyjęcie rozwiązań, które będą chronić pracowników przed zwolnieniem po przepracowaniu 15 lat. Podkreślają też, że nie ma jednakowego bezpiecznego dla wszystkich okresu pracy w szczególnych warunkach lub charakterze. Na różnych stanowiskach są bowiem różne zagrożenia.

Związki zawodowe domagają się wprowadzenia tzw. opcji zerowej. Dzięki niej wszystkie osoby, które przed 1 stycznia 1999 r. przez co najmniej dzień przepracowały w szkodliwych warunkach, powinny mieć prawo do emerytur pomostowych. Ministerstwo Pracy uważa, że emerytury pomostowe muszą być świadczeniem wygasającym.

Skomentuj:
Tylko 15 lat pracy w szkodliwych warunkach?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje