Zmarł pisarz i scenarzysta Jerzy Janicki

15.04.2007 19:16
Zmarł pisarz, dramaturg, scenarzysta Jerzy Janicki - poinformowała córka pisarza. Janicki zmarł dzisiaj w Warszawie. Miał 79 lat.
Jerzy Janicki był współautorem obyczajowych seriali radiowych: "Matysiakowie" oraz "W Jezioranach" i telewizyjnych - m.in. "Dom".

Opublikował ponad 20 zbiorów reportaży, opowiadań, słuchowisk i dramatów. Napisał ponad 30 scenariuszy filmowych m.in. do "Przerwanego lotu", "Trzech kroków po ziemi", "Tragarza puchu".

Janicki urodził się w Czortkowie na Podolu. Lata chłopięce i młodość spędził we Lwowie, na Łyczakowie w kamienicy pod numerem 87. Tam też uczęszczał do szkoły razem ze znanym później dyrygentem Stanisławem Skrowaczewskim, późniejszym aktorem Ryszardem Pietruskim, pisarzem Adamem Hollankiem i Ireną Dziedzic - późniejszą dziennikarką Telewizji Polskiej.

W 1954 podjął pracę w redakcji literackiej Polskiego Radia, co okazało się momentem przełomowym w jego biografii artystycznej.

W 1956 r. pojawiła się na antenie powieść radiowa Matysiakowie, która była wówczas ewenementem w Europie. Wyprzedziła o prawie pół wieku popularne obecnie telenowele rodzinne. Janicki uchodzi za prekursora tego gatunku.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje