Zmarł pisarz i scenarzysta Jerzy Janicki

15.04.2007 19:16
Zmarł pisarz, dramaturg, scenarzysta Jerzy Janicki - poinformowała córka pisarza. Janicki zmarł dzisiaj w Warszawie. Miał 79 lat.
Jerzy Janicki był współautorem obyczajowych seriali radiowych: "Matysiakowie" oraz "W Jezioranach" i telewizyjnych - m.in. "Dom".

Opublikował ponad 20 zbiorów reportaży, opowiadań, słuchowisk i dramatów. Napisał ponad 30 scenariuszy filmowych m.in. do "Przerwanego lotu", "Trzech kroków po ziemi", "Tragarza puchu".

Janicki urodził się w Czortkowie na Podolu. Lata chłopięce i młodość spędził we Lwowie, na Łyczakowie w kamienicy pod numerem 87. Tam też uczęszczał do szkoły razem ze znanym później dyrygentem Stanisławem Skrowaczewskim, późniejszym aktorem Ryszardem Pietruskim, pisarzem Adamem Hollankiem i Ireną Dziedzic - późniejszą dziennikarką Telewizji Polskiej.

W 1954 podjął pracę w redakcji literackiej Polskiego Radia, co okazało się momentem przełomowym w jego biografii artystycznej.

W 1956 r. pojawiła się na antenie powieść radiowa Matysiakowie, która była wówczas ewenementem w Europie. Wyprzedziła o prawie pół wieku popularne obecnie telenowele rodzinne. Janicki uchodzi za prekursora tego gatunku.

Zobacz także
  • Na zdjęciu z lat 60. na dole od lewej siedzą: Władysław Żesławski (współautor powieści), Barbara Klimkiewicz (w powieści: Elżbieta Matysiakowa), osoba nieznana, Włodzimierz Sokorski, prezes Radiokomitetu, Ludmiła Łączyńska (Wisia Matysiakowa), Stefan Friedman (Gienek Matysiak). Stoją od lewej: Jan Ciecierski (Józef Matysiak), Dżennet Połtorzycka Stampf'l (współautorka słuchowiska), Jerzy Janicki (współautor "Matysiaków"), Stanisław Stampf'l (współautor), Zdzisław Nardelli (reżyser), Janina Seredyńska (Zosia Kotlarzówna), Wanda Łuczycka (Stefania Fronczakowa), Tadeusz Fijewski (Wojciech Grzelak), nieznany Koniec "Matysiaków"? PR: Zastanawiamy się
Skomentuj:
Zmarł pisarz i scenarzysta Jerzy Janicki
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje