Tusk: Udało nam się ochronić kompromis

13.04.2007 00:00
- Udało nam się obronić kompromis aborcyjny przed zamachem ze strony radykalnej prawicy. Uda się obronić ten kompromis w przyszłości także przed radykałami ze strony lewicy - powiedział szef PO na konferencji prasowej po głosowaniach Sejmu ws. zmian w konstytucji związanych z ochroną życia poczętego. Tusk dodał, że obecny kompromis "najlepiej służy ochronie życia poczętego".
- Dlatego bez entuzjazmu - bo nie traktowaliśmy tego w kategoriach politycznej gry - bez wprowadzania dyscypliny, bez "zamordyzmu" Platforma zagłosowała w większości za utrzymaniem tego kompromisu, przeciwko zmianom w konstytucji - i to rozstrzygnęło - powiedział Tusk dziennikarzom.

Dodał, że rezygnacja z jego strony i szefa klubu PO Bogdana Zdrojewskiego z wprowadzania dyscypliny zdecydowała, że "posłowie Platformy zagłosowali naprawdę tak, jak każdy uważał, jak to rozstrzygnął we własnym sumieniu i umyśle".

- Liczba posłów opowiadających się za utrzymaniem kompromisu okazała się zaskakująco duża - bezpiecznie duża - dodał szef PO.

Pytany, czy odczuwa satysfakcję z tego, jak potoczyły się głosowania w sprawie zmiany konstytucji - zaprzeczył. - Sądzę, że inaczej niż w innych klubach, w Platformie rozmawialiśmy na ten temat wiele razy, organizowaliśmy spotkania klubu, także poza stolicą, z ludźmi, z księżmi, z zainteresowanymi środowiskami i wszędzie bardzo otwarcie mówiliśmy, że każdy z nas ma dylemat - zaznaczył Tusk.

"Obronimy kompromis"

Dodał, że jeśli może być z czegoś dumny, to z tego, że - jak powiedział - PO nie oddała "tak do końca inicjatywy tym, którzy z aborcji chcą robić główny instrument walki politycznej".

- Nie pozwolimy w przyszłości, by druga strona tej aborcyjnej wojny, czyli SLD mogło ten kompromis zmienić - podkreślił Tusk. - Ci wszyscy w Polsce, którzy ze zdrowym rozsądkiem dbają o ochronę życia poczętego mogą odetchnąć z ulgą - dodał.

- Od początku uważałem, że ci, którzy rozpoczynają tę całą wojnę aborcyjną grzeszą. Bardzo wielu tych polityków robiło to z cynicznych pobudek; szkoda było nerwów i czasu, tym bardziej, że wszyscy w Polsce bardzo dobrze wiemy, że dzisiejszy kompromis aborcyjny bardzo dobrze służy Polsce - dodał Tusk.

"Jurek postawił wszystko na jedną kartę"

Szef PO odniósł się także do złożenia dymisji przez marszałka Sejmu Marka Jurka. - Wydaje się, że pan marszałek Jurek postawił wszystko na jedną kartę także w wewnętrznej walce w PiS. Wydaje się, że pan marszałek będzie pierwszą ofiarą tego konfliktu - powiedział Tusk i dodał, że "jeśli pan marszałek Jurek poda się do dymisji to w proteście przeciwko własnej partii. My taką decyzję przyjmiemy ze zrozumieniem".

Donald Tusk powiedział także, że ostatnie wystąpienia premiera Kaczyńskiego i Romana Giertycha przed głosowaniami potwierdziły, że "niektórzy politycy PiS i LPR grają tematem ochrony życia dla celów politycznych".

Zobacz także
  • Aborcja - raport GW
Skomentuj:
Tusk: Udało nam się ochronić kompromis
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje