Premier przeciwny zakazowi eutanazji

27.03.2007 00:00
Premier Jarosław Kaczyński

Premier Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / AG)

Premier Jarosław Kaczyński jest przekonany, że Liga Polskich Rodzin poprze propozycję Prawa i Sprawiedliwości zmian w konstytucji w sprawie ochrony życia poczętego. Różnice między LPR a projektem prezydenckim dotyczą m.in. zapisu o zakazie eutanazji w konstytucji. Premier jest przeciwny, ale domaga się go Giertych.
W drugim czytaniu projektu nowelizacji konstytucji ma zostać zgłoszona poprawka, która z jednej strony utrwali obecny poziom ochrony życia, a z drugiej - wzmocni opiekę nad kobietą ciężarną. LPR musi sobie uświadomić, że inne propozycje zmian w konstytucji nie znajdą w Sejmie poparcia - powiedział premier w Sygnałach Dnia.

Jarosław Kaczyński jest przeciwny wprowadzaniu do konstytucji zapisu o zakazie eutanazji. Takiego zapisu domaga się Roman Giertych, szef LPR, podobno w zamian za poparcie PiS-owskiego projektu w sprawie ochrony życia.

Szef rządu jest zdania, że problem osób nieuleczalnie chorych, sztucznie podtrzymywanych przy życiu, jest zbyt skomplikowany, by można go było rozwiązać zmianami w konstytucji. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia argumentował, że nie można wykluczyć sytuacji, że ktoś będzie cierpiał straszliwe męki dlatego, że jest sztucznie utrzymywany przy życiu. Premier sądzi, że trzeba się zastanowić, czy taka osoba ma obowiązek aż tak cierpieć. Kaczyński podkreślił, że mówi tylko o sytuacjach, gdy życie jest podtrzymywane całkowicie sztucznie.

Liga Polskich Rodzin chce, by artykuł 38. konstytucji, mówiący o ochronie życia, został uzupełniony o słowa: "od chwili poczęcia do naturalnej śmierci". Zdaniem LPR taki zapis "zapobiegnie zbliżającej się inicjatywie legalizacji eutanazji w Polsce".

Czy popierasz całkowity zakaz eutanazji?
Zobacz także
  • LPR zapowiada ostrzejsze kary za eutanazję
  • O. Rydzyk wzywa: Idźcie na Warszawę
Skomentuj:
Premier przeciwny zakazowi eutanazji
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje