Niemiecka prasa chwali Merkel: Przełom w relacjach z Polską

Niemiecka prasa, komentując zakończoną wczoraj wizytę Angeli Merkel w Polsce, chwali szefową rządu. Jej zdaniem, kanclerz Merkel udało się zarówno nawiązać dobre osobiste relacje z prezydentem Kaczyńskim, jak i uzyskać w Polsce kilka ważnych deklaracji. Niektóre media mówią o "przełomie" i "symbolicznej" wizycie.
Merkel w Warszawie - Czytaj relację

Merkel o wizycie: Bardzo dobre rozmowy

Prezydent: Podpiszemy Deklarację Berlińską

Komentator "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" uważa, że Niemcy i Polska zbliżyły swoje stanowiska w sporze o przyszłość konstytucji europejskiej.

FAS: Ofensywa wdzięku pani kanclerz przyniosła rezultaty

"Polska zbliża się do Niemiec" - pisze "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS), zauważając, że "ofensywa wdzięku" pani kanclerz przyniosła rezultaty.

Zdaniem "FAS", Merkel i Lech Kaczyński doprowadzili do zbliżenia "o spory kawałek" w sporze o unijną konstytucję. Polska gotowa jest przyjąć tekst obecnego projektu jako podstawę do dalszej pracy - pisze gazeta.

Handelsblatt: Przełomowe oświadczenie prezydenta Polski

Dziennik kół gospodarczych "Handelsblatt" uznał za przełomowe oświadczenie prezydenta Kaczyńskiego, że Polska jest gotowa do rozmów na temat tarczy antyrakietowej na forum NATO.

Tagesspiegel: Symboliczna wizyta

Zdaniem stołecznego "Tagesspiegla", Angeli Merkel udało się zaszczepić w Polsce więcej zaufania do Niemiec i Unii Europejskiej i choćby z tego powodu wizyta była udana. Dziennik określa ją nawet ze względu na prywatny charakter mianem symbolicznej.

"Der Tagesspiegel" pisze, że kanclerz Merkel została dobrze przyjęta przez polskie społeczeństwo. Jego większość, zdaniem niemieckiej gazety, w odróżnieniu od rządu w Warszawie zdecydowanie popiera Unię Europejską.

Die Welt: Początek budowania zaufania

"Die Welt" uważa podróż pani kanclerz do Polski za początek trudnego procesu budowania zaufania między obu krajami. Dziennik pisze, że na przeszkodzie w tym procesie stoją przede wszystkim różne doświadczenia historyczne. To one, zdaniem komentatora "Die Welt", w pierwszej kolejności sprawiają, że Polska i Niemcy zajmują różne stanowiska w sprawach eurokonstytucji czy tarczy antyrakietowej.

Wizyta Merkel to początek ocieplenia w relacjach polsko-niemieckich?