Rospuda: Nie inwigilować ekologów. KGP ma doprecyzować polecenie

23.02.2007 00:00
Komendant główny policji ma doprecyzować o co mu chodziło w poleceniu w sprawie protestów przeciwko budowie obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy. Szef MSWiA uznał, że polecenie dotyczące rejestrowania i rozpracowywania ekologów w całym kraju było nieprecyzyjne.
Nie skłócajcie Polski z Podlasiem - przeczytaj komentarz >>

Prof. Winczorek: Nie może być referendum w sprawie łamania prawa - przeczytaj>>

Blog Adama Wajraka - przeczytaj

Komendant Kornatowski wyjaśnił ministrowi, że wydane polecenie miało na celu uzyskanie informacji o zagrożeniach związanych z protestami. Chodziło m.in. - jak wyjaśniał Kornatowski - o oszacowanie skali potencjalnych zagrożeń i ustalenie ewentualnego udziału w proteście grup anarchistycznych - "których celem mogło by być wyłącznie zakłócenie bezpieczeństwa publicznego".

Komendant zastrzegł też, że zbierane informacje nie miały dotyczyć osób, co do których nie ma podejrzeń o działalność niezgodną z prawem. Zapewnił też ministra, że nie polecił zbierania informacji ani o trwającym proteście ekologów, ani o innych legalnie działających stowarzyszeniach czy organizacjach pozarządowych.

Według "Dziennika", do policjantów dotarło polecenie dotyczące rozpracowywania działaczy i organizacji zagrażających rządowemu programowi budowy obwodnicy w dolinie Rospudy.

Referendum w sprawie obwodnicy Augustowa

Premier chce, by na temat budowy obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy wypowiedzieli się w referendum mieszkańcy województwa podlaskiego. Jarosław Kaczyński powiedział, że decyzja wyrażona w referendum będzie ostateczna. Jak powiedział szef rządu to jedyne możliwe rozwiązanie problemu: - Wszystkie strony tego sporu będą mogły przedstawić swoje argumenty - powiedział.

Premier powtórzył główne argumenty rządu za budową obwodnicy przez dolinę: plan zatwierdzony został już dawno, przed objęciem władzy przez obecny rząd, a likwidacja przejścia granicznego z Litwą nie wchodzi w grę.

Komisja Europejska: referendum nic nie zmienia

Komisja Europejska nie zmieniła zdania i nie wstrzyma postępowania karnego przeciwko Polsce w związku z planami budowy obwodnicy Augustowa, przebiegającej Doliną Rospudy.

Rzeczniczka Komisji Barbara Helfferich powiedziała, że Bruksela nie ma nic przeciwko referendum w Polsce. "Jeśli polski rząd chce zorganizować referendum, w porządku, nie wypowiadamy się w tej sprawie. W żadnym wypadku nie zmienia to naszego stanowiska. Kontynuujemy nasze postępowanie karne, dopóki Polska nie wyjaśni wszystkich wątpliwości i nie dostarczy dodatkowych informacji" - dodała rzeczniczka. Jeśli Polska tego nie zrobi, to już w marcu może być pozwana przed unijny trybunał. W przypadku stwierdzenia złamania prawa, sędziowie mogą zasądzić wysokie kary.

Od dziś zbieranie podpisów pod wnioskiem

By można było zorganizować referendum, trzeba zebrać pod wnioskiem podpisy 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców terenu. W tym przypadku oznacza to uzyskanie zgody na referendum od ok. 45 tys. mieszkańców Podlasia. Marszałek Senatu Krzysztof Putra zapowiedział, że zbieranie podpisów rozpocznie się jeszcze dziś.

Putra: Referendum wraz z wyborami. PKW: To niemożliwe

Jeżeli nie będzie prawnych przeszkód, to referendum będzie przeprowadzone razem z przedterminowymi wyborami do sejmiku województwa podlaskiego - zapowiedział też wicemarszałek.

Przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej informują, że w świetle obecnych przepisów, nie jest możliwe przeprowadzenie wspólnych wyborów i referendum. Możliwe jest ich przeprowadzenie w tym samym terminie, ale potrzebne są m.in. odrębne komisje wyborcze, w innych lokalach.

Burmistrz zadowolony, ekolodzy - nie

- Dolina Rospudy to dobro całego narodu, nie tylko mieszkańców Podlasia - komentują ekolodzy, niezadowoleni z decyzji premiera. Rozpisanie referendum nie musi zatem wcale oznaczać końca protestów ekologów.

Decyzję rządu popiera burmistrz Augustowa. Leszek Cieślik uważa, że to mieszkańcy miasta, którzy znają problemy związane z dużym ruchem TIRów, powinni zadecydować o przebiegu obwodnicy.

Zobacz także
Skomentuj:
Rospuda: Nie inwigilować ekologów. KGP ma doprecyzować polecenie
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje