Politycy: wstępne "tak" dla tarczy antyrakietowej

12.02.2007 00:00
Premier Jarosław Kaczyński obiecał, że Polska w ciągu dwóch tygodni odpowie na propozycję USA

Premier Jarosław Kaczyński obiecał, że Polska w ciągu dwóch tygodni odpowie na propozycję USA (Fot. Wojciech Olkuśnik / AG)

Politycy - zarówno koalicji, jak i opozycji - deklarują zainteresowanie umieszczeniem amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce, zaznaczają jednak, że rozmowy z USA są we wstępnej fazie. Z przedstawicielami klubów parlamentarnych na ten temat rozmawiał w poniedziałek premier Jarosław Kaczyński.
Szmajdziński: Czy rząd chce podjąć decyzję w zaciszu gabinetu? - Zobacz

Kuchciński: Nastąpił konsensus

Szef klubu PiS Marek Kuchciński stwierdził, że nastąpił konsensus i wszystkie główne siły polityczne podczas rozmowy zgodziły się, że amerykański system obrony antyrakietowej jest system zwiększającym bezpieczeństwo Polski.

Jak relacjonował Kuchciński, premier poinformował szefów klubów o tym, że dopiero niedawno - kilka dni temu - wpłynęła oficjalna propozycja USA, co do włączenia Polski w system obrony antyrakietowej. Według niego, premier "wstrzemięźliwie" odniósł się do tych planów, ponieważ jest to okres przed rozpoczęciem rozmów z Amerykanami. "Premier zastanawia się nad przyjęciem propozycji" - powiedział Kuchciński.

Zdrojewski: Decyzje zostaną podjęte po zakończeniu procesu negocjacyjnego

Szef klubu PO Bogdan Zdrojewski powiedział, że dla Platformy szczególnie ważne jest, że Jarosław Kaczyński stwierdził, że nie ma presji czasu w negocjacjach z Amerykanami.

Podkreślił, że dla PO najistotniejsze jest, aby przy akceptacji tego projektu poprawiło się "w sposób niebudzący wątpliwości" bezpieczeństwo Polski, a nie tylko USA. Wyjaśnił, że może to polegać np. na uzyskaniu od Amerykanów pomocy w sprzęcie, czy też wdrożeniu programu antyterrorystycznego dostosowanego do polskich realiów. Według Zdrojewskiego, premier rozumie i w znacznym stopniu podziela stanowisko PO, a "różnice mogą się pojawić, kiedy pojawią się konkrety".

Szmajdziński: Teraz mamy tylko polityczne wyścigi

Szef klubu SLD Jerzy Szmajdziński podkreślał potrzebę informowania opinii publicznej o projekcie, tak aby "nie poruszać się tylko w świecie domysłów". Pytany, czy w sprawie tarczy powinno odbyć się referendum, powiedział, że wszystko zależy od tego "jak zakończą się negocjacje, jakie będą korzyści, jakie zagrożenia i koncepcja ich zmniejszania". "Dopiero wtedy można podejmować odpowiedzialną decyzję w tej sprawie. Teraz mamy tylko polityczne wyścigi" - ocenił.

Maksymiuk: Tylko PSL ma poważne zastrzeżenia

Wiceszef Samoobrony Janusz Maksymiuk powiedział, że premier na spotkaniu nie ukrywał, że rząd sprzyja idei rozmieszczenia tarczy antyrakietowej w Polsce. Jak dodał, premier przyznał też, że procedura negocjacyjna jest bardzo trudna; nie ma określonego terminu zakończenia negocjacji.

- Konkluzja rozmów była taka, że wszystkie kluby - z wyjątkiem PSL, który ma poważne zastrzeżenia - będą sprzyjać rządowi w negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie tarczy - powiedział Maksymiuk. Dodał, że Samoobrona chce, aby opozycja włączyła się w dyskusję o tarczy antyrakietowej.

Pawlak: Premier przekazał jedynie ogólne informacje

Prezes PSL Waldemar Pawlak powiedział po spotkaniu, że premier przekazał przedstawicielom klubów jedynie ogólne informacje w sprawie tarczy. "Nie wiadomo, czy to będzie tarcza, która będzie nas chronić, czy tarcza do której będzie się strzelać" - ocenił Pawlak. Jak dodał, do całej sprawy trzeba podchodzić "bardzo ostrożnie" i bez niepotrzebnego pośpiechu.

Orzechowski: Liga będzie śledzić negocjacje z Amerykanami

Szef klubu LPR Mirosława Orzechowski zapowiedział, że Liga będzie śledzić negocjacje z Amerykanami. Pytany, czy w sprawie tarczy antyrakietowej należałoby przeprowadzić w Polsce referendum, Orzechowski ocenił, że jest to pomysł "przedwczesny". "Rząd nie może być w tej sprawie paraliżowany głosowaniem. Musimy poznać ofertę Amerykanów" - dodał szef klubu LPR.

Czy w Polsce powinna zostać wybudowana tarcza antyrakietowa?
Zobacz także
Skomentuj:
Politycy: wstępne "tak" dla tarczy antyrakietowej
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje