Lepper odebrał w Moskwie doktorat honoris causa

12.02.2007 00:00
Wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper odebrał w poniedziałek dyplom doktora honoris causa Moskiewskiej Państwowej Akademii Precyzyjnej Techniki Chemicznej im. Michaiła Łomonosowa.
Tytuł - jak powiedział jej prezes, profesor Władimir Timofiejew - uczelnia ta nadała Lepperowi w uznaniu jego wkładu we wspieranie współpracy między Rosją i Polską, w tym w sferze nauki i edukacji.

Moskiewska Państwowa Akademia Precyzyjnej Techniki Chemicznej to dawny Instytut Precyzyjnej Techniki Chemicznej w Moskwie. Uczelnia nawiązuje też do tradycji przedrewolucyjnych Moskiewskich Wyższych Kursów dla Kobiet.

Akademia zajmuje 40. miejsce w oficjalnym rankingu wyższych uczelni w Rosji i czwarte wśród placówek o profilu chemiczno- technologicznym. Obecnie wiedzę zdobywa w niej 3,5 tys. studentów.

Rektor akademii, profesor Ałła Frołkowa przypomniała podczas ceremonii, że uczelnia od 1953 roku utrzymuje kontakty z Polską. Jej mury opuściło ponad 50 obywateli Polski, a najbardziej znanym absolwentem jest profesor Edward Grzywa, były minister przemysłu chemicznego w rządzie Zbigniewa Messnera w latach 80. ubiegłego wieku.

Akademia otrzymała w Polsce 12 patentów. Aktualnie współpracuje z trzema polskimi uczelniami, w tym Politechniką Warszawską. Wśród jej partnerów jest też Ciech.

Frołkowa powiedziała, że akademia liczy, iż dzięki wsparciu wicepremiera Leppera zdoła ona odbudować współpracę z polskimi uczelniami i wejść na arenę europejską.

Odbierając dyplom, Lepper zadeklarował, że jego poglądy na stosunki między Polską i Rosją nigdy się nie zmienią. - Polska jest członkiem NATO i Unii Europejskiej, co nie znaczy, że powinna patrzyć tylko w jedną stronę - podkreślił.

Lider Samoobrony przypomniał, że "w historii Polski i Rosji były różne momenty, ale zawsze zwyciężał zdrowy rozsądek". - Powinniśmy pamiętać o tragicznych stronicach, ale też musimy umieć wybaczać. Trzeba patrzeć w przyszłość - zaznaczył.

- Powinniśmy postawić przede wszystkim na gospodarkę. Na wyjaśnienie tych wszystkich spraw, które blokują polski eksport do Rosji - powiedział Lepper.

Moskiewska Państwowa Akademia Precyzyjnej Techniki Chemicznej im. Michaiła Łomonosowa - to już trzecia uczelnia z byłego ZSRR, która nadała przywódcy Samoobrony swój doktorat honoris causa. Wcześniej uczyniły to Ukraińska Akademia Technologiczna i kontrowersyjna Międzyregionalna Akademia Zarządzania Personelem w Kijowie, oskarżana o propagowanie antysemityzmu.

Zobacz także
  • Lepper w Moskwie: Samoobrona chce referendum ws. tarczy antyrakietowej
Skomentuj:
Lepper odebrał w Moskwie doktorat honoris causa
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje